Federer contra Nadal, în finala ATP de la Miami

roger federer

Un nou episod din duelul Federer-Nadal va avea loc mâine la Miami, în finala turneului ATP dotat cu premii în valoare de 6,993,450 de dolari.

În primul meci al semifinalelor, spaniolul Rafael Nadal l-a învins pe italianul Fabio Fognini cu scorul de 6-1 7-5. Spaniolul nu i-a dat timp de respiro italianului, lăsându-i doar un game în primul set iar în setulsecund a luat break-ul când a fost nevoie.

Un meci maraton a avut loc între Roger Federer și Nick Kyrgios, trei ore și zece minute a durat partida și trei seturi jucate la tie-break. Primul set a fost câștigat de elvețian la 11-9 iar în setul secund Federer a avut minge de meci dar s-a intrat din nou în tie-break. De această dată australianul a reușit victoria la 9 și s-a intrat în setul decisiv. Al treilea tie-break a fost câștigat dramatic de către elvețian, care intră în finala de mâine și va juca contra spaniolului Rafael Nadal.