CFR Cluj continuă aventura europeană

CFR Cluj a trecut de turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, după 4-3 la general cu Borac Banja Luka (Bosnia-Herțegovina). În faza următoare a competiției, campioana României va întâlni cea mai bună echipă din Gibraltar, Lincoln Red Imps. Prima manșă se joacă pe 20 iulie (de la ora 19:00) în Gibraltar, iar manșa secundă este programată pe 28 iulie (de la ora 20:30), pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

Echipa antrenată de Marius Șumudică s-a calificat cu mari emoții în dauna lui Borac. După 3-1 la Cluj, campioana Bosniei-Herțegovina a condus cu 2-0 după 90 de minute, în retur. Dacă UEFA nu ar fi eliminat regula golului marcat în deplasare, bosniacii ar fi fost în turul 2 la acel scor. Așa însă, partida a mers în prelungiri, iar în minutul 118 Alexandru Chipciu a trimis mingea în vinclu, din afara careului: 2-1.

„Am crezut că suntem calificați de la Cluj și am stat în spatele diferenței de două goluri. Dar în 2-3 minute am luat două goluri. După aceea am controlat jocul

Cred că s-a calificat echipa mai bună, am jucat un fotbal bun. Trebuia să închidem calificarea din manșa tur, când am avut o sumedenie de ocazii. Și acum mi-a spus secundul că am avut nouă ocazii mari și două bare. Ăsta e fotbalul, trebuie să joci până în ultimul minut. Vreau să scot în evidență dorința jucătorilor de a se califica. Acum trei zile am jucat Supercupa și nu am avut probleme fizice. Sunt antrenorul acestei echipe de o lună, în care am jucat trei meciuri oficiale, dar niciodată în viața mea nu am avut atâtea ocazii de a marca”, a declarat Șumudică, după meciul din Bosnia-Herțegovina.

Lotul viitoarei adversare valorează cât Bălgrădean

Lincoln Red Imps s-a calificat pentru a treia oară în istorie în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. În sezonul 2015/2016 a trecut cu 2-1 la general cu Santa Coloma (Andorra), în 2016/2017 a eliminat-o cu 3-2 la general cu Flora Tallin (Estonia), dar cea mai clară calificare a fost obținută în această ediție, 7-2 la general cu Fola Esch (Luxemburg). După 2-2 în Luxemburg, echipa antrenată de englezul Mike McElwee a învins cu 5-0 pe teren propriu.

Lincoln Red Imps a fost campioana Gibraltarului în 14 sezoane consecutive, între 2003 și 2016. Meciurile de pe teren propriu le joacă pe Victoria Stadium, o arenă cu gazon artificial și cu o capacitate de 5.000 de locuri. Tot lotul viitoarei adversare a CFR-ului este evaluat la 1,08 milioane de euro pe transfermarkt.com, mai puțin decât cota de piață a lui Cristian Bălgrădean (1,1 milioane de euro).

Cei mai scumpi jucători sunt fundașul dreapta Scott Wise (35 de ani, 200.000 de euro) și mijlocașul ofensiv Brian Gomez (27 de ani, 200.000 de euro). Din lot fac parte cinci spanioli, patru englezi, un ghanez, un leton, un filipinez, un argentinian și un portughez.

De partea cealaltă, cei mai bine cotați jucători ai campioanei României sunt fundașul central Andrei Burcă (28 de ani – 3,3 milioane de euro) și fundașul dreapta Cristian Manea (23 de ani – 2,3 milioane de euro).

Evident, echipa antrenată de Marius Șumudică este favorită clară la casele de pariuri. Mai sunt câteva zile până la prima confruntare dintre CFR și reprezentanta Gibraltarului. Până atunci, pariorii își pot face antrenamentul pe meciurile de astăzi.