UEFA Women’s Champions League final: Olympique Lyon – VfL Wolfsburg 0-0 ( 0-0 ) 4-1 dupa prelungiri

Spre deosebire de primele 90 de minute , prima repriza de prelungiri debuteaza fulminant – min . 93 o degajare a portarului Schult pana la Herder Pernilla care trage de la 25 metri si deschide scorul 1-0 pentru echipa germana . Imediat Alexandra Popp primeste al doilea galben si este eliminta !

Moment de cotitura al finalei , Wolfsburg practic se prabuseste – Lyon pare singura pe teren si in cinci minute inscrie de trei ori !! Min. 98 pe o greseala a fundasului Goessling Lena , Henri Amandine restabileste egalitatea 1-1 . Min. 99 gol Eugenie Le Sommer pentru 2-1 . Min. 103 gol Ada Hegerberg _ 15 goluri in actuala campanie – practic incheie meciul 3-1 pentru Lyon .

Actiunile in avalansa ale echipei franceze se concretizeaza prin al patrulea gol in poarta lui Wofsburg – 4-1 si Lyon isi apara trofeul cucerit in editia precedenta la Cardiff si al cincelea din istoria clubului ! A fost a treia intalnire intre cele doua echipe in ultimele sase sezoane. . Din anul 2010 finala feminina sa disputat in orasul , sau in apropierea orasului in care sa disputat si finala masculina,

Finala viitoare insa se va disputa la Budapesta , iar cea din anul 2020 va avea loc la Viena ..

VfL Wolsburg – Schult – Fischer , Gunnarsdottir , Blasse , Popp – Maritz , Pajor ,Dickenmann – Harder , Hansen , Goessling

Antrenor Stephan Lerch

Ol. Lyon – Bouhaddi – Renard , Majri Bacha , Kumagai – Maroszan , Bronze , Bathy , Henry – Le Sommer , Hegerberg Antrenor – Reynald Pedros

Arbitru la centru – Jana Adamkova – Cehia Asistenti – Sian Massey – Anglia si Sanja Karsic Croatia