Spectacol la Manchester, City castiga titlul in minutele de prelungire

Ultimele stiri fotbal de peste Maneca: Manchester City este campionana Angliei dupa unul dintre cele mai frumoase finaluri de meci din toate timpurile. Echipa antrenata de italianul Roberto Mancini obtine titlul dupa 44 de ani multumita unei victorii incredibile cu 3-2 asupra celor de la Queens Park Rangers din ultima etapa a campionatului.

Elevii lui Mancini au deschis scorul in minutul 39 prin Pablo Zabaleta (la primul si ultimul sau gol din sezon), insa adversarii au egalat prin Djibril Cissé in primele minute ale reprizei secunde. In minutul 55, Joey Barton, capitanul lui QPR, a fost eliminat din cauza unui fault urat asupra lui Carlos Tevez. Totul se parea sa mearga in favoarea gazdelor, care ar fi avut la dispozitie 35 de minute (plus prelungiri) pentru a inscrie un gol contra unei echipe in inferioritate numerica, insa 11 minute mai tarziu, Jamie Mackie a majorat scorul la 2-1 pentru oaspeti.

In acel moment, titlul Premier League era deja a lui Manchester United, care conducea cu 1-0 asupra celor de la Sunderland.

Au urmat 30 de minute de asediu la poarta adversa, insa Manchester City nu a reusit sa intoarca rezultatul.

Cand meciul era pe sfarsite, Edin Dzeko a reusit sa inscrie golul egalului pentru Manchester City (in minutul 92), care dintr-o data s-a intors in lupta pentru titlu. Doua minute mai tarziu, s-a intamplat ceva incredibil, cand Sergio Aguero a inscris golul victoriei pentru City, luand astfel titlul de sub nasul celor de la Manchester United, multumita unui golaveraj mai bun.

Acesta a fost primul titlu din Premier League acordat pe baza golaverajului, deoarece si Manchester United, si City, aveau 89 de puncte in clasament.

Pe stadionul Ethiad erau prezenti si jucatorii care au castigat titlul cu City in 1968.

Urmariti ultimele rezultate meciuri pe bet365.com!