Spania, deţinătoarea Cupei Davis, a ratat calificarea în sferturile de finală

Spania, deţinătoarea Cupei Davis, a ratat calificarea în sferturile de finală

Echipa masculină de tenis a Spaniei, deţinătoarea trofeului, a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis, după ce a fost învinsă de Rusia cu scorul de 2-1, duminică, la Madrid, în ultimul meci din Grupa A.

”Veteranul” Feliciano Lopez (40 ani, numărul 106 mondial) a adus, în mod neaşteptat, primul punct ibericilor în acest duel, prin victoria reuşită în faţa lui Andrei Rublev (5 ATP), cu 2-6, 6-3, 6-4.

Daniil Medvedev, numărul doi mondial, a restabilit egalitatea, câştigând în faţa lui Pablo Carreno Busta cu 6-2, 7-6 (7/3).

Meciul a fost tranşat de partida de dublu, în care Andrei Rublev şi Aslan Karaţev s-au impus în faţa cuplului Feliciano Lopez/Marcel Granollers cu 4-6, 6-2, 6-4.

Spania a fost lipsită în acest meci de cei mai buni jucători ai săi, Rafael Nadal, Roberto Bautista Agut (ambii accidentaţi) şi Carlos Alcaraz (18 ani).

Rusia va juca joi contra Suediei, în sferturile de finală, la Madrid. Spania s-a clasat pe locul secund în Grupa A, dar a ratat calificarea în duelul la distanţă cu Suedia şi Serbia la diferenţa de seturi câştigate/pierdute.

Serbia va înfrunta miercuri, la Madrid, în sferturi, selecţionata Kazahstanului, Italia va întâlni Croaţia, luni, la Torino, iar Marea Britanie va primi replica Germaniei, marţi, la Innsbruck.

Rezultatele şi clasamentele după meciurile de duminică:
Grupa A (Madrid)
Rusia – Spania 2-1
Feliciano Lopez (Spania) – Andrei Rublev (Rusia) 2-6, 6-3, 6-4
Daniil Medvedev (Rusia) – Pablo Carreno Busta (Spania) 6-2, 7-6
Aslan Karaţev/Andrei Rublev (Rusia) – Marcel Granollers/Feliciano Lopez (Spania) 4-6, 6-2, 6-4
Clasament final
1. Rusia 2 victorii – 0 înfrângeri (5-1 la seturi)
2. Spania 1-1 (4-2)
3. Ecuador 0-2 (0-6)

Grupa B (Madrid)
Kazahstan – Canada 3-0
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) – Brayden Schnur (Canada) 6-3, 6-7 (5/7), 7-5

Citeste si:  Sorana Cîrstea ajunge în sferturile de la Shenzhen
Aleksandr Bublik (Kazahstan) – Vasek Pospisil (Canada) 6-2, 7-6 (8/6)
Andrei Golubev/Aleksandr Nedoviesov (Kazahstan) – Peter Polansky/Brayden Schnur (Canada) 6-4, 6-7 (6/8), 6-1
Clasament final
1. Kazahstan 2-0 (5-1)
2. Suedia 1-1 (4-2)
3. Canada 0-2 (0-6)

Grupa C (Innsbruck)
Marea Britanie – Cehia 2-1
Tomas Machac (Cehia) – Daniel Evans (Marea Britanie) 6-2, 7-5
Cameron Norrie (Marea Britanie) – Jiri Lehecka (Cehia) 6-1, 2-6, 6-1
Jo Salisbury/Neal Skupski (Marea Britanie) – Tomas Machac/Jiri Vesely (Cehia) 6-4, 6-2
Clasament final
1. Marea Britanie 2-0 (4-2)
2. Franţa 1-1 (3-3)
3. Cehia 0-2 (2-4)

Grupa D (Torino)
Croaţia – Ungaria 2-1
Nino Serdarusic (Croaţia) – Fabian Marozsan (Ungaria) 6-4, 6-4
Zsombor Piros (Ungaria) – Marin Cilic (Croaţia) 4-6, 7-5, 6-4
Nikola Mektic/Mate Pavic (Croaţia) – Fabian Marozsan/Peter Nagy (Ungaria) 7-6 (8/6), 6-2
Clasament final
1. Croaţia 2-0 (5-1)
2. Australia 1-1 (2-4)
3. Ungaria 0-2 (2-4)

Grupa E (Torino)
Columbia – SUA 2-1
Frances Tiafoe (SUA) – Nicolas Mejia (Columbia) 4-6, 6-3, 7-6 (9/7)
Daniel Galan (Columbia) – John Isner (SUA) 6-3, 3-6, 7-6 (7/5)
Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia) – John Isner/Jack Sock (SUA) 3-0 (abandon al americanilor)
Clasament final
1. Italia 2-0 (4-2)
2. Columbia 1-1 (3-3)
3. SUA 0-2 (2-4)

Grupa F (Innsbruck)
Germania – Austria
Jurij Rodionov (Austria) – Dominik Koepfer (Germania) 6-1, 7-5
Jan-Lennard Struff (Germania) – Dennis Novak (Austria) 7-5, 6-4
Kevin Krawietz/Tim Puetz (Germania) – Oliver Marach/Philipp Oswald (Austria) 6-3, 6-4
Clasament final
1. Germania 2-0 (4-2)
2. Serbia 1-1 (4-2)
3. Austria 0-2 (1-5)

Programul sferturilor de finală
Luni, la Torino (Italia)
Italia – Croaţia
Marţi, la Innsbruck (Austria)
Marea Britanie – Germania
Miercuri, la Madrid
Serbia – Kazahstan
Joi, la Madrid
Rusia – Suedia
AGERPRES

Sari la bara de unelte