Mbappe va reveni pe gazon peste ”aproximativ trei săptămâni”

Kylian Mbappe, fotbalistul lui Paris Saint-Germain, va reveni pe gazon peste ”aproximativ trei săptămâni” după ce a suferit vineri o entorsă la glezna dreaptă în finala Cupei Franţei (1-0 cu Saint-Etienne), a anunţat luni clubul său, citat de AFP.

Examenul efectuat luni de Mbappe „confirmă o entorsă de gleznă cu leziune ligamentară externă”, a indicat PSG. „În urma acestui traumatism, perioada de recuperare este de aproximativ trei săptămâni”, a adăugat clubul, ce nu va conta pe cel mai bun marcator al său în finala Cupei Ligii franceze, vineri, împotriva lui Olympique Lyon.

Atacantul este incert pentru meciul cu Atalanta Bergamo, de pe 12 august, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Între momentul accidentării şi întâlnirea cu Atalanta sunt 19 zile. Dacă va rata partida cu echipa italiană, Mbappe ar putea reveni într-o eventuală semifinală de Champions League, pe 18 august, sau în finala acestei competiţii, pe 23 august, dacă parizienii vor reuşi calificarea.

Mbappe s-a accidentat în minutul 31 al finalei Cupei Franţei, după un fault dur al căpitanului lui Saint-Etienne, Loic Perrin, care a fost eliminat. AGERPRES