Locul doi mondial, Barbora Krejcikova, se retrage de la Indian Wells

krejcicova

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova, locul 2 WTA, a anunţat că nu poate participa la turneul de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells, din cauza unei accidentări la cot, potrivit news.ro.

„Sunt foarte tristă şi dezamăgită să mă retrag de la BNP Paribas Open”, a declarat Krejcikova, într-un comunicat.

Barbora Krejcikova ar fi fost principala favorită a competiţiei, în absenţa liderului WTA, australianca Ashleigh Barty, care a anunţat şi ea că nu va participa, nefiind refăcută după ce a câştigat Australian Open.

De absenţa jucătoarei cehe profită sportiva franceză Alize Cornet, locul 34 WTA, care a fost desemnată cap de serie numărul 33 şi plasată în fruntea tabloului feminin. În plus, Cornet va fi exceptată de la primul tur.

Pe tabloul principal a fost inclusă Magdalena Frech din Polonia, locul 88 WTA, ca lucky loser.