Il Giro: Echipele își prezintă listele de cursanți

Il Giro: Echipele își prezintă listele de cursanți

Echipele au început să-și dezvăluie selecția finală pentru Il Giro 2021, care începe de la Torino sâmbătă și se termină pe 30 mai la Milano.

Cele 22 de echipe au început să dezvăluie, pe rețelele lor de socializare, cei opt cicliști care se vor alinia la startul de la Torino, pentru cele trei săptămâni de Il Giro. Lista oficială a concurenților, cu numere pe tricouri, va fi finalizată vineri dimineață târziu, în ajunul primei etape, contra-cronometru de 8,6 km pe străzile din Torino.

AG2R Citroën

Tony Gallopin, François Bidard, Geoffrey Bouchard, Clément Champoussin, Alexis Gougeard, Lawrence Naesen (BEL), Andrea Vendrame (ITA), Larry Warbasse (USA).

Alpecin-Fenix

Tim Merlier (BEL), Dries De Bondt (BEL), Jimmy Janssens (BEL), Alexander Krieger (GER), Senne Leysen (BEL), Oscar Riesebeek (HOL), Gianni Vermeersch (BEL) et Louis Vervaeke (BEL).

Androni Giocattoli-Sidermec

Jefferson Alexander Cepeda (ECU), Simon Pellaud (SUI), Andrii Ponomar (UKR), Simone Ravanelli (ITA), Eduardo Sepulveda (ARG), Filippo Tagliani (ITA), Natnael Tesfatsion (ERI), Nicola Venchiarutti (ITA).

Astana – Premier Tech

Aleksandr Vlasov (RUS), Samuele Battistella (ITA), Fabio Felline (ITA), Gorka Izagirre (SPA), Vadim Pronskiy (KAZ), Luis Leon Sanchez (SPA), Matteo Sobrero (ITA), Harold Tejada (COL).

Bahrain-Victorious

Mikel Landa (SPA), Yukiya Arashiro (JAP), Pello Bilbao (SPA), Damiano Caruso (ITA), Gino Mäder (SUI), Matej Mohoric (SLO), Rafael Valls (ESP), Jan Tratnik (SLO).

Bardiani CSF Faizanè

Giovanni Visconti, Enrico Battaglin, Filippo Fiorelli, Giovanni Carboni, Alessandro Tonelli, Davide Gabburo, Umberto Marengo, Samuele Zoccarato (ITA).

Bora-Hansgrohe

Peter Sagan (SLQ), Giovanni Aleotti (ITA), Cesare Benedetti (ITA), Maciej Bodnar (POL), Emanuel Buchmann (GER), Matteo Fabbro (ITA), Felix Großschartner (AUT), Daniel Oss (ITA).

Cofidis

Elia Viviani (ITA), Natnael Berhane (ERI), Simone Consonni (ITA), Nicolas Edet, Victor Lafay, Remy Rochas, Fabio Sabatini (ITA), Attilio Viviani (ITA).

Deceuninck – Quick-Step

Remco Evenepoel (BEL), Joao Almeida (POR), Rémi Cavagna, Mikkel Honoré (DAN), Iljo Keisse (BEL), James Knox (GBR), Fausto Masnada (ITA), Pieter Serry (BEL).

EF Education Nippo

Hugh Carthy (GBR), Alberto Bettiol (ITA), Jonathan Caicedo (EQU), Simon Carr (GBR), Ruben Guerreiro (POR), Jens Keukeleire (BEL), Julius van den Berg (HOL), Tejay van Garderen (USA).

Groupama-FDJ

Rudy Molard, Matteo Badilatti (SUI), Antoine Duchesne (CAN), Simon Guglielmi, Sébastien Reichenbach (SUI), Romain Seigle, Attila Valter (HON), Lars Van der Berg (HOL).

Ineos Grenadiers

Egan Bernal (COL), Jonathan Castroviejo (ESP), Filippo Ganna (ITA), Daniel Martinez (COL), Gianni Moscon (ITA), Jhonatan Narvaez (ECU), Salvatore Puccio (ITA), Pavel Sivakov (RUS).

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

Jan Hirt (RTC), Quinten Hermans (BEL), Wesley Kreder (HOL), Riccardo Minali (ITA), Andrea Pasqualon (ITA), Simone Petilli (ITA), Rein Taaramäe (EST), Taco Van der Hoorn (HOL).

Israel Start-Up Nation

Dan Martin (IRL), Patrick Bevin (NZ), Matthias Brändle (AUT), Davide Cimolai (ITA), Alessandro De Marchi (ITA), Alex Dowsett (GBR), Krists Neilands (LET) et Guy Niv (ISR).

Lotto-Soudal

Caleb Ewan (AUS), Jasper De Buyst (BEL), Thomas De Gendt (BEL), Kobe Goossens (BEL), Roger Kluge (ALL), Tomasz Marczynski (POL), Stefano Oldani (ITA) et Harm Vanhoucke (BEL).

Movistar

Marc Soler (ESP), Dario Cataldo (ITA), Matteo Jorgenson (USA), Nelson Oliveira (POR), Antonio Pedrero (ESP), Einer Rubio (COL), Albert Torres (ESP), Davide Villella (ITA).

Team BikeExchange

Simon Yates (GBR), Michael Hepburn (AUS), Chris Juul-Jensen (DAN), Tanel Kangert (EST), Cameron Meyer (AUS), Mikel Nieve (ESP), Nick Schultz (AUS), Callum Scotson (AUS).

Team DSM

Jai Hindley (AUS), Nikias Arndt (ALL), Romain Bardet, Nico Denz (ALL), Chris Hamilton (AUS), Max Kanter (ALL), Nicolas Roche (IRL), Michael Storer (AUS).

Team Jumbo-Visma

George Bennett (NZ), Edoardo Affini (ITA), Koen Bouwman (HOL), David Dekker (HOL), Tobias Foss (NOR), Dylan Groenewegen (HOL), Paul Martens (ALL), Jos Van Emden (HOL).

Qhubeka Assos

Giacomo Nizzolo (ITA), Victor Campenaerts (BEL), Kilian Frankiny (SUI), Bert-Jan Lindeman (HOL), Domenico Pozzovivo (ITA), Mauro Schmid (SUI), Max Walscheid (ALL), Lukasz Wisniowski (POL).

Trek-Segafredo

Vincenzo Nibali (ITA), Bauke Mollema (HOL), Gianluca Brambilla (ITA), Giulio Ciccone (ITA), Koen De Kort (HOL), Amanuel Ghebreigzabhier (ERY), Jacopo Mosca (ITA), Matteo Moschetti (ITA).

UAE Emirates Team

Davide Formolo (ITA), Fernando Gaviria (COL), Valerio Conti (ITA), Alessandro Covi (ITA), Joe Dombrowski (USA), Sebastian Molano (COL), Maximiliano Richeze (ARG), Diego Ulissi (ITA).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sari la bara de unelte