Grupa J – preliminarii CM Qatar 2022

31000 spectatori + 15 grade celsius

Echipele:

Germania – Ter Stegen – Hoffmann , Sule , Rudiger , Kehrer Goretzka , Kimmich , Gnabry , Reus Sane , Werner Antrenor – Hansi Flick ita –

Romania – Ratiu , Rus , Chiriches , Burca , Tosca Hagi jr. , Stanciu , R. Marin , Mihaila Puscas Antrenor – Mirel Radoi Brigada de arbitri – La centru Cuneyt Cakir – Asistenti – B. Duran – T. Ongun

Cronica meciului

Min. 05 Stanciu paseaza in careu pentru Mihaila dar sutul acestuia este blocat de masivul Sule . Min. 06 VAR – ul intervine si anuleaza un gol al Germaniei – offside dupa ce Burca il scapase pe Werner din marcaj !

Min. 09 Hagi jr. deschide scorul dupa o actiune individuala de exceptie ” pierzandu-l ” pe drum pe Rudiger . 1-0 pentru Romania !!! Min. 17 O combinatie scoala Goretzka – Reus – Sane sutul ultimului blocat de Nita cu pretul unei usoare accidentari !

Min. 24 Kimmich centreaza din corner Goretzka retrimite in careul de 16 m. pentru Gnabry care suteaza in bratele lui Nita . Min. 33 Centrare Sule reluare Reus – Nita respinge cu dificultate . Min. 41 Puscas lansat pe stanga trece de Rudiger care in cele din urma il ajunge din urma !! – deviind catre propriul portar ! Min. 45+3 O ultima ocazie a primei reprize – Werner paseaza pentru Kimmich care suteaza ” moale ” si Nita retine.

La pauza – scor surpriza 1-0 pentru Romania in ciuda posesiei zdrobitoare pentru Germania 74%- 26 % !!!

Repriza a doua Min. 50 Intra Manea iese Burca in echipa Romaniei Min. 52 aduce egalarea pe tabela de marcaj Reus pasa perfecta pentru Gnabry care suteaza din afara careului fara speranta pentru Nita – 1-1. Min. 60 Intra Maxim in locul lui Hagi jr. – Ivan in locul lui Mihaila Min. 67 Schimba si Hansi Flick – Ies Werner si Reus intra Havertz si T. Muller . Min. 74 Ocazie Romania – dupa o pasa lunga primita- Puscas preia mingea dar suteaza pe langa poarta aparata de Ter Stegen . Min. 76 Havertz scapa singur spre poarta lui Nita in dar cele din urma este ajuns si deposedat de catre Rus Min. 81 Germania inscrie pentru 2-1 – corner executat de Kimmich deviere Goretzka pentru T. Muller care il executa lejer pe Nita .

Min. 82 Intra Albu si Mitrita in locul lui Stanciu si Puscas. Min. 85 Intra Klosterman in locul lui Hoffmann. Min. 89 Intra Adeumeni in locul lui Sane . – Min. 90+2 Ocazie Romania – Pasa exceleta R. Marin pentru Ratiu centrare buna in fata portii Germaniei dar … nimeni acolo !

Cronica și foto pentru sportsin.ro: Dan Cârstea