Begu, Cîrstea și Halep au părăsit Indian Wells

Am rămas fără reprezentante la WTA 1000 Indian Wells, azi-noapte toate cele trei tenismene au cedat meciurile pe carele-au avut de jucat, Begu, Cîrstea și Halep părăsind competiția.

Cîrstea (31 ani, 40 WTA), cap de serie numărul 32, a fost întrecută dramatic de ucraineanca Elina Svitolina (27 ani, 7 WTA), a patra favorită, cu 4-6, 6-4, 7-6 (3), după două ore şi 32 de minute.

Sorana a câştigat primul set cu 6-4, după ce a luat ultimele trei ghemuri, dar s-a înclinat cu 4-6 în actul secund, în care diferenţa a fost făcută de un break al ucrainencei la scorul de 1-1. În decisiv, românca a condus cu 4-2, dar a fost egalată, 4-4, s-a ajuns în tiebreak, unde erorile Soranei au făcut diferenţa, 7-3 pentru Svitolina.

Irina Begu (31 ani, 61 WTA) a fost învinsă clar de americanca Shelby Rogers (28 ani, 44 WTA), cu 6-0, 6-2, într-o oră şi 12 minute. Rogers o mai învinsese pe Begu în 2016, în optimi la Roland Garros, cu 6-3, 6-4.

Simona Halep, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 11, a fost învinsă cu scorul de 7-5, 6-4, de Aliaksandra Sasnovici din Belarus, locul 100 WTA, în turul al treilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells. Aliaksandra Sasnovici a declarat, după ce a învins-o pe Simona Halep, că şi-a cumpărat bilete să plece acasă când a văzut ce adversară are de înfruntat.

Cele trei românce vor primi cecuri de 51.895 de dolari şi 65 de puncte WTA fiecare.