Componența echipelor pentru Vuelta 2022

Componența echipelor pentru Vuelta 2022

Descoperiți componența diferitelor echipe care vor participa la Vuelta, în perioada 19 august – 11 septembrie.

AG2R-Citroën (Franța)

Clément Champoussin, Dorian Godon, Jaakko Hänninen (FIN), Bob Jungels (LUX), Ben O’Connor (AUS), Nans Peters, Nicolas Prodhomme, Andrea Vendrame (ITA).

Arkéa-Samsic (Franța)

Nairo Quintana (COL), Anthony Delaplace, Élie Gesbert, Thibault Guernalec, Simon Guglielmi, Dan McLay (GBR), Lukasz Owsian (POL), Clément Russo.

Astana (Kazakhstan)

Miguel Angel Lopez (COL), Vincenzo Nibali (ITA), Harold Tejada (COL), David de la Cruz (ESP), Samuele Battistella (ITA), Alexey Lutsenko (KAZ), Vadim Pronskiy (KAZ), Yevgeniy Fedorov (KAZ).

BikeExchange Jayco (Australia)

Lawson Craddock (USA), Luke Durbridge (AUS), Kaden Groves (AUS), Lucas Hamilton (AUS), Michael Hepburn (AUS), Kelland O’Brien (AUS), Callum Scotson (AUS), Simon Yates (GBR).

Bora-Hansgrohe (Germania)

Sam Bennett (IRL), Emanuel Buchmann (ALL), Jai Hindley (AUS), Sergio Higuita (COL), Wilco Kelderman (ALL), Jonas Koch (ALL), Ryan Mullen (IRL), Danny van Poppel (HOL).

Cofidis (Franța)

Bryan Coquard, Jesus Herrada (ESP), Davide Cimolai (ITA), Ruben Fernández (ESP), José Herrada (ESP), Thomas Champion, Remy Rochas, Davide Villella (ITA).

Euskaltel Euskadi (Spania)

Xabier Mikel Azparren (ESP), Ibai Azurmendi (ESP), Mikel Bizkarra (ESP), Joan Bou (ESP), Carlos Canal (ESP), Gotzon Martín (ESP), Mikel Iturria (ESP), Luis Angel Maté (ESP).

Groupama-FDJ (Franța)

Thibaut Pinot, Bruno Armirail, Fabien Lienhard (SUI), Rudy Molard, Jake Stewart (GBR), Quentin Pacher, Sébastien Reichenbach (SUI), Miles Scotson (AUS).

Ineos-Grenadiers (Marea Britanie)

Richard Carapaz (EQT), Tao Geoghegan Hart (GBR), Ethan Hayter (GBR), Luke Plapp (AUS), Carlos Rodríguez (ESP), Pavel Sivakov, Ben Turner (GBR), Dylan van Baarle (HOL).

Citeste si:  Musacchio va fi indisponibil o luna

Israël Premier Tech (Israel)

Patrick Bevin (AUS), Alessandro De Marchi (ITA), Itamar Einhorn (ISR), Chris Froome (GBR), Omer Goldstein (ISR), Carl Fredrik Hagen (NOR), Daryl Impey (AFS), Michaël Woods (CAN).

Jumbo-Visma (Țările de Jos)

Primoz Roglic (SLO), Edoardo Affini (ITA), Rohan Dennis (AUS), Robert Gesink (HOL), Chris Harper (AUS), Sepp Kuss (USA), Sam Oomen (HOL), Mike Teunissen (HOL).

Kern Pharma (Spania)

Roger Adria (ESP), Urko Berrade (ESP), Hector Carretero (ESP), Kiko Galvan (ESP), Raul Garcia (ESP), Pau Miquel (ESP), José Félix Parra (ESP), Vojtech Repa (CZE).

Movistar Team (Spania)

Enric Mas (ESP), Lluis Mas Bonet (ESP), Gregor Mühlberger (AUT), Mathias Norsgaard (DAN), Nelson Oliveira (POR), José Joaquin Rojas (ESP), Alejandro Valverde (ESP), Carlos Verona (ESP).

Quick-Step Alpha Vinyl (Belgia)

Julian Alaphilippe, Remco Evenepoel (BEL), Rémi Cavagna, Fausto Masnada (ITA), Dries Devenyns (BEL), Pieter Serry (BEL), Ilan Van Wilder (BEL), Louis Vervaeke (BEL).

Team DSM (Țările de Jos)

Thymen Arensman (HOL), Nikias Arndt (ALL), Marco Brenner (ALL), John Degenkolb (ALL), Mark Donovan (GBR), Jonas Iversby Hvideberg (NOR), Joris Nieuwenhuis (HOL), Henri Vandenabeele (BEL).

Trek-Segafredo (Statele Unite)

Julien Bernard, Dario Cataldo (ITA), Kenny Elissonde, Daan Hoole (HOL), Alex Kirsch (LUX), Juan Pedro Lopez (ESP), Mads Pedersen (DAN), Antonio Tiberi (ITA).

UAE Team Emirates (Emiratele Unite)

Brandon McNulty (USA), Juan Ayuso (ESP), Pascal Ackermann (ALL), Jan Polanc (SVN), Marc Soler (ESP), Ivo Oliveira (POR), Juan Sebastian Molano (COL).

Sari la bara de unelte