Alexander Zverev a revenit pe teren la şase luni după accidentarea suferită la Roland Garros

alexander zverev

Tenismanul german Alexander Zverev a revenit în competiţie la mai bine de şase luni după grava accidentare la gleznă suferită în semifinalele turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, informează EFE.

Zverev a evoluat joi în turneul demonstrativ Diriyah Tennis Cup, care se desfăşoară în Arabia Saudită, şi a trecut cu 10-8, 10-7 de austriacul Dominic Thiem, în primul său meci, desfăşurat după reguli speciale, în care victoria a revenit jucătorului care s-a impus în două din trei seturi disputate la tiebreak-uri de 10 puncte.

Germanul, aflat acum pe locul 12 în clasamentul ATP, l-a înfruntat apoi în sferturile de finală pe rusul Daniil Medvedev, într-o partidă disputată după regulile ITF (cu excepţia unui eventual set trei), câştigată cu 6-0, 6-4 de adversarul său, care a avansat în semifinale.

Celelalte rezultate înregistrate în sferturile de finală: Stan Wawrinka (Elveţia) – Andrei Rublev (Rusia) 6-7 (3/7), 6-2, 10-6, Cameron Norrie (Marea Britanie) – Stefanos Tsitsipas (Grecia) 6-4, 6-4 şi Taylor Fritz (SUA) – Hubert Hurkacz (Polonia) 7-6 (7/3), 7-5.

Vineri, în semifinale vor avea loc partidele Daniil Medvedev – Stan Wawrinka şi Cameron Norrie – Taylor Frtiz.