Simona Halep se califică în semifinalele Australian Open. Angelique Kerber este adversară!

Simona Halep

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în semifinalele turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, la Melbourne, după ce a dispus cu 6-3, 6-2 de Karolina Pliskova (Cehia), ocupanta locului şase în ierarhia WTA.

După ce Pliskova a luat conducerea cu 3-0 în primul set, Simona Halep s-a dezlănțuit și a câștigat nouă game-uri la rând ducând meciul la 6-3, 3-0. În final a pierdut două game-uri dar și-a adjudecat setul și meciul.

În semifinalele turneului românca o va întâlni pe germanca Angelique Kerber, fost numărul unu mondial, care a câștigat în fața americancei Madison Keys cu scorul de 6-1, 6-2, meci ce va avea loc în ziua de joi de la ora 10,30, ora României. Scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare este de 4-4.