Simona Halep califică România în Grupa Mondială a Fed Cup

simona halep

Ziua secundă a meciului de Fed Cup dintre România și Elveția a debutat cu o surpriză, elvețianca Timea Bacsinszky (45 WTA) s-a retras cu o oră înainte de începerea partidei contra Simonei Halep.

Delegația elvețiană a hotărât să o desemneze pe Patty Schnyder, în vârstă de 39 de ani, ca adversara numărului unu mondial.
Primul set a durat aproape 40 de minute și a fost câștigat cu scorul de 6-2 de Simona Halep, Patty Schnyder nu a putut ține ritmul româncei, iar setul secund a fost mai scurt, după 25 de minute Simona Halep a cștigat cu scorul de 6-1.

”Astăzi a fost mai bine decât ieri, am fost mai relaxată iar publicul m-a susținut” a declarat Simona Halep.

Reamintim că ieri, Simona Halep a învins-o pe Viktorija Golubic cu 2-1 la seturi iar Irina Begu a dispus de Timea Bacsinszky în două seturi, 2-0.
Astfel România accede în Grupa Mondială a Fed Cup și va juca primul meci anul viitor, în luna februarie.