Romania – Olanda 0-3 ( 0-0 ).

14 Noiembrie 2017 Stadion Arena Nationala meci amical 26 000 spectatori

Romania – Pantilimon – Hanca ( 63 Torje ) , Chiriches , Moti , C. Ganea – Bicfalvi ( 68 Alibec ) , Hoban ( 74 Pintilii ) , Fl. Tanase ( 63 Grozav ) , Chipciu – Budescu ( 46 Stanciu ) – Tucudean ( 74 Andone ) . Antrenor – Cosmin Contra

landa – Cillessen – Veltman , Ake , Van Dijk , De Liegt – Propper( 63 Van Ginkel ) , Strootman , Blind ( 85 Promes ) – Berghuis ( Van de Beek ) , Babel ( 62 De Jong ) , Depay ( 62 Sneijder ) . Antrenor – Dick Advocaat

Arbitri – Principal C. Nikolaidis – Asistenti – S. Viktoros , A. Christou – toti din Cipru

Din 14 intalniri directe echipa Romaniei a inregistrat o singura victorie , 1-0 la Constanta in preliminariile pentru Euro 2008 ! Echipa Olandei are 10 victorii. Aceasta intalnire fiind ultima aparitie pe banca tehnica a Olandei pentru antrenorul Dick Advocaat.
Meciul din aceasta seara fiind aparitia cu numarul 50 al capitanului echipei Romaniei Vlad Chiriches sub tricolor! Prima actiune notabila a echipei Romaniei – min. 09 lob a lui Budescu de la circa 40 metri care trece pe laga poarta. Min. 13 lovitura de cap Ake retinuta de Pantilimon. Min.11, Budescu trage tare la coltul scurt, Cillesen apara cu greu!
Minutele 12 si 20 Pantilimon retine suturile expediate de Propper si Babel. Debutul reprizei a doua aduce si deschiderea scorului , min . 47 prin Depay la centrarea perfecta a lui Berghuis, 1-0 Olanda . Min.56, o faza aproape identica , centrare Berghuis finalizata de aceasta data de catre Babel. l 2-0 Olanda.
Min. 68 Grozav suteaza foarte slab dintr-o pozitie foarte buna! Min.76, Ganea sut bun , putin pe langa bara. Min. 79 Alibec actiune personala sut cu bolta care cade pe plasa portii lui Cillessen. Min 81 scorul ia proportii , lovitura libera executa acelasi Berghuis si De Jong inscrie pentru 3-0 Olanda . De remarcat suita de trei assisturi a lui Berghuis!! Cosmin Contra inregistreaza prima infrangere ca antrenor al echipei Romaniei .

Autor: Sorin Dan Carstea