Olandezul Max Verstappen, ales pilotul anului de către colegii săi din Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a fost ales, fără nicio surpriză, pilotul anului 2022 de către colegii săi din Campionatul Mondial de Formula 1, informează site-ul oficial al celei mai importante competiţii automobilistice de pe planetă.

Verstappen, care a cucerit în acest sezon al doilea său titlu consecutiv de campion al lumii, s-a impus în faţa monegascului Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe locul secund, şi a britanicilor Lewis Hamilton şi George Russell (Mercedes), care au ocupat la egalitate poziţia a treia.

De menţionat că Hamilton a fost singurul pilot care nu a participat la acest vot care a avut loc miercuri.

Marţi, Verstappen a fost ales cel mai bun pilot de pe grilă, pentru al doilea an consecutiv, de către conducătorii echipelor de Formula 1, care au participat la un sondaj separat.

Pilotul batav, care a câştigat un număr record de curse în acest an (15), l-a devansat cu 63 de puncte în această anchetă pe Charles Leclerc.