Niculescu o bate pe Sugarpova și ajunge în turul secund la Doha!

Jucătoarea româncă de tenis, Monica Niculescu, a venit din calificări și a reușit să o învingă pe rusoaica Maria Sharapova în primul tur al tabloului principal de la turneul din Doha, turneu care se desfășoară pe zgură.

Monica Niculescu a început cu break pierdut dar și-a revenit la scorul de 2-2, din păcate a mai pierdut un break și primul set a fost al rusoaicei Maria Sharapova, scor 6-4.

În actul secund, Şarapova a început cu break, dar Niculescu a întors scorul (2-1), a urmat o nouă răsturnare de scor (2-3), dar Monica a recuperat, a făcut 4-3, 5-4 şi a încheiat cu un break la zero (6-4).

Setul decisiv a început cu un break reuşit de Şarapova, dar Monica şi-a luat serviciul înapoi. Cele două au mers cap la cap, Monica servind aproape perfect de fiecare dată, până la 4-3, când rusoaica şi-a pierdut serviciul, Niculescu încheind meciul cu un ghem alb, al treilea consecutiv pe serviciul său.

Monica Niculescu  şi-a asigurat un cec de 17.325 dolari şi 90 de puncte WTA, următoarea sa adversară fiind probabil Magdalena Rybarikova (Slovacia), care va juca în primul tur cu Fatma Al Nabhani (Oman).