Napoli, istoria se repeta, se califica Chelsea

Eliminati la lovituri de departajare in 1990 de Spartak, Partenopeii se inchina in prelungiri in fata lui Chelsea care intoarce rezultatul din tur, impunandu-se cu 4-1.

De la Moscova la Londra, istoria se repeta dupa 22 de ani. Napoli a fost eliminata din nou din Liga Campionilor, cedand dupa 120 de minute in fata celor de la Chelsea, care au demonstrat de a avea caracterul si experienta marilor cluburi de fotbal. Da, experienta, chiar ceea ce le-a lipsit italienilor. Trupa lui Mazzarri a iesit din competitie ranita si dezamagita dar mandra de performanta reusita impotriva unei echipe care are cu siguranta mult mai multa experienta decat Napoli.

Napoli a jucat cu aceiasi 11 titulari din meciul castigat pe San Paolo, in timp ce noul antrenor a lui Chelsea, Roberto di Matteo a schimbat complet echipa, alegand un sistem 4-2-3-1 care s-a bazat pe viteza lui Sturridge si Ramires. Londonezii au inceput cu un ritm ridicat, dandu-i de lucru de cateva ori portarului italian, dar Napoli s-a inchis in aparare incercand sa blocheze atacurile adversarilor.

Chelsea a suferit la inceput si chiar a riscat datorita suturilor lui Hamsik, Cavani si Lavezzi dar la cel de-al doilea sut in poarta italienilor a reusit sa trimita mingea in plasa: Drogba a preluat cu capul centrarea lui Ramires si l-a surprins pe portarul De Sanctis, deschizand scorul.

Chelsea a majorat avantajul in minutul ’48 prin capitanul Terry, care a preluat tot cu capul sutul lui Lampard din corner. Napoli a reactionat, iar dupa doar 7 minute a redus avantajul multumita unui gol din afara careului reusit de Inler.

Napoli a incercat sa reziste, ajutat mult de De Sanctis, dar a cedat in ultimele 15 minute ale meciului, cand Dossena a preluat o minge in propriul careu cu mana. Arbitrul a acordat penalty lui Chelsea, transformat de Lampard.

Chelsea a inscris apoi golul decisiv in prima repriza de prelungiri prin Ivanovic, obtinand calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Rezultate meciuri 13-14 martie:

Bayern Munchen – Basel                     7-0

Internazionale – Marseille 2-1

Chelsea – Napoli                                   4-1

Real Madrid – TSKA Moscova               4-1