![copil-mai22](https://sportsin.ro/wp-content/uploads/2022/05/copil-mai22.jpg)
Arădeanul Marius Copil, locul 243 ATP, a ajuns pe tabloul de calificare de la Roland Garros în urma retragerii jucătorului spaniol Jaume Munar, aseară anunțându-și retragerea.
Astfel, Marius Copil va participa mâine la primele meciuri de calificare, tragerea la sorți va avea loc diseară, urmând a-și afla adversarul din primul tur de calificare.
Marius Copil a fost eliminat săptămâna trecută de la Challenger-ul de la Praga, încă din primul tur, el fiind acum la Paris, conform postărilor sale de pe rețelele de socializare.