Irina Bara este finalistă la ITF 60k Koper

Jucătorea româncă Irina Bara a ajuns în finala turneului dotat cu premii de 60 de mii de dolari, de la Koper, turneu desfășurat pe zgura pe care avut loc meciul de BJK Cup dintre Slovenia și România.

Chiar dacă a câștigat turneul de dublu, alături de Andreea Mitu, Irina a pășit pe terenul central al turneului și a fost nevoită să se retragă în setul decisiv datorită unor probleme fizice.

Irina Bara a pierdut cu scorul de 3-6 6-2 4-1, retrăgându-se datorită oboselii, în fața spaniolei Aliona Bolsova. Irina a jucat și ieri finala de dublu, câștigată împreună cu Andreea Mitu, în fața perechii  formată din Suzan Lamens, din Olanda, și australianca Kaylah McPhee, un meci câștigat lejer de românce cu scorul de 6-2 6-3.

”Sunt foarte mulțumită de săpămâna din Koper. Mi aș fi dorit să o închei cu o victorie și la simplu, dar mergem înainte” a spus Irina Bara