Cifrele primei zile de la Roland Garros

13:22

Românca Ana Bogdan a fost prima care s-a alăturat turului al doilea al acestei ediții 2021 de la Roland Garros. Cea de-a 102-a jucătoare din lume a eliminat-o pe italianca, lucky loser, Elisabetta Cocciaretto 6/1 6/3 în 1:06 ore de joc.

2

Pentru a doua oară în carieră, Dominic Thiem a pierdut în cinci seturi după ce a câștigat primele două.

Pablo Andujar s-a descurcat cu austriacul după 4:28 ore de joc, 4/6, 5/7, 6/3, 6/4, 6/4. Singurul care reușise până acum să depășească acest handicap împotriva lui Thiem a fost Juan Martin Del Potro, în optimile de finală din cadrul US Open 2017.

4:28

Cel mai lung meci din această zi a fost câștigat de Pablo Andujar împotriva lui Dominic Thiem în 4:28 ore de joc (4/6, 5/7, 6/3, 6/4, 6/4).

Cea mai rapidă victorie este atribuită Elenei Vesnina, care s-a grăbit să o elimine pe Olga Govortsova în 58 de minute (1/6, 6/0).

5

Pentru a cincea oară în șase ediții, Angelique Kerber a prins ieșirea pe ușa din spate în prima rundă, învinsă cu 6/2, 6/4 de Anhelina Kalinina (139).

Singura excepție în 2018, unde „Angie” a continuat în sferturile de finală. Rețineți performanța foarte bună a ucrainenei, ieșind din calificare și eliminând astfel un top 30 și fostul numărul 1 mondial pentru prima sa participare pe tabloul principal.

3

Numărul de puncte de meci obținut de Grigor Dimitrov în setul trei la 5-1 pe serviciul lui Marcos Giron.

Bulgarul a cedat apoi opt game-uri consecutive înainte de a renunța la 2/6, 4/6, 7/5, 3-0, accidentat la spate.

2018

Elena Vesnina nu mai câștigase pe circuit din 15 mai 2018 cu o victorie asupra Laurei Siegemund în primul tur al Openului Italiei, trei ani de foamete.

Rusa, acum în vârstă de 34 de ani și locul 144 în lume, s-a retras din circuit în iunie pentru a naște o fiică, Elizabeth, în noiembrie 2018. Pentru cea de-al treilea meci după reluare, Vesnina a învins-o pe Olga Govortsova 6/1 6/0 în 58 minute. Urmarea promite să fie mai complicată, deoarece o va găsi pe Petra Kvitova în turul doi.

14

Anhelina Kalinina este într-o formă excelentă.

Odată cu victoria ei asupra lui Angelique Kerber, ucraineana a adus totalul de victorii consecutive la 14. Victorioasă la ITF Oeiras și Zagreb, disputate pe zgură, a câștigat trei meciuri de calificare, înainte de a o surprinde pe germană în primul tur.