Canada primește un wild-card pentru finala celor 16 echipe a Cupei Davis

Canada a fost aleasă cu un loc de wild-card pentru faza grupelor din finala Cupei Davis, din septembrie.

Federația Internațională de Tenis a anunțat joi că Canada va primi locul drept națiunea pierzătoare cu cel mai bun clasament la calificările din acest an. Postul vacant a fost creat după suspendarea recentă a Federației Ruse de Tenis și a Federației de Tenis din Belarus din calitatea de membri ITF.

Serbia, cel mai bine clasat semifinalist învins în 2021, a fost numită ca înlocuitoare pentru Rusia săptămâna trecută.

Canada, clasată pe locul șase, va ocupa acum locul wild-card al Serbiei în teren. Rusia a învins Croația în finala de anul trecut. Croația primește un loc în faza grupelor cu 16 echipe, în calitate de finalistă în 2021, în timp ce Marea Britanie obține celălalt loc de wild-card.

În completarea tabloului se află recent câștigătorii calificărilor: Argentina, Australia, Belgia, Franța, Germania, Italia, Kazahstan, Coreea de Sud, Spania, Suedia și Statele Unite.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din 14-18 septembrie va avea loc pe 31 martie. Primele două echipe din fiecare grupă de patru echipe vor trece în faza eliminatorie de la sfârșitul lunii noiembrie.