Au fost stabilite semifinalistele turneului WTA de la Dubai

garbine muguruza

Elveţianca Jil Teichmann s-a calificat în semifinalele turneului feminin de tenis de la Dubai, învingând-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe americanca Cori Gauff, într-o partidă disputată joi în cadrul acestei competiţii de categoria WTA 1000, dotată cu premii totale în valoare de 1.835.490 dolari.

Teichmann se va lupta pentru un loc în finală cu cehoaica Barbora Krecikova, care a dispus la rândul ei, cu 6-0, 6-2, de rusoaica Anastasia Potapova.

În cel mai spectaculos meci din sferturile de finală, belgianca Elise Mertens a salvat trei mingi de meci setul secund al partidei cu americanca Jessica Pegula, de care a dispus în final cu 5-7, 7-5, 6-0, după 2 ore şi 47 minute de joc.

Mertens o va avea ca adversară în semifinale pe spaniola Garbine Muguruza (foto), care a eliminat-o tot în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, pe belarusa Arina Sabalenka, favorita numărul 3.

Aceasta a fost a doua victorie consecutivă obţinută de Mugurza în faţa jucătoare din Belarus, pe care a învins-o şi săptămâna trecută, în drumul său spre finala turneului de la Doha (pierdută în faţa cehoaicei Petra Kvitova).