Arsenal inca spera la locul 3

arsenal-wolves

Stiri si pariuri Premier League: Arsenal Londra a invins-o pe teren propriu cu 4-1 pe Wigan Athletic in etapa a 37-a si continua sa spere la pozitia a 3-a in clasament

Marti seara de la ora 21:45, Arsenal Londra si Wigan Athletic s-au intalnit intr-un meci din cadrul etapei a 37-a din Premier League. Meciul ar fi trebuit sa se desfasoare la sfarsitul saptamanii trecute, insa Wigan Athletic a disputat atunci finala Cupei Angliei, competitie pe care a si castigat-o in fata celor de la Manchester City. Asa ca oaspetii aveau un moral ridicat si credeau ca pot obtine un rezultat bun pe Emirates care sa-i mentina in cursa pentru salvarea de la retrogradare. Meciul nu a fost inceput prea bine de Wigan Athletic, iar Arsenal a deschis scorul in minutul 11 prin Lukas Podolski. Totusi prima repriza s-a incheiat la egalitate dupa ce Shaun Maloney a inscris in minutul 45. Dupa pauza „tunarii” au jucat mult mai bine, iar in mai putin de trei minute au inscris trei goluri. Primul a fost reusit de Theo Walcott in minutul 63. Peste cinci minute Lukas Podolski a reusit dubla, iar in minutul 71 Aaron Ramsey a stabilit scorul final, 4-1.

In urma acestei victorii Arsenal a revenit pe locul 4 in Premier League cu 70 puncte, dar inca spera la locul trei de care o despart doar 2 puncte cu o etapa ramas de disputat. Totusi nu au inca asigurat nici locul 4, care potrivit unor stiri Liga Campionilor (de la bet365.com) ofera posibilitatea echipei de a merge doar in preliminariile Ligii Campionilor. Locul 3 este miza cea mare deoarece asigura prezenta direct in grupele Ligii Campionilor. Daca Arsenal se poate declara multumita dupa meciul de ieri, Wigan Athletic nu e deloc fericita deoarece este matematic retrogradata in liga secunda