Anca Todoni și ieșeanca Andreea Prisăcariu joacă miercuri în optimile de finală

Miercuri sunt programate primele cinci optimi de finală la BCR Iași Open și două partide din sferturile probei de dublu.

În programul zilei figurează și trei românce, Anca Todoni și Andreea Prisăcariu – la simplu și Oana Gavrilă – în proba de dublu.

În optimi, ambele reprezentante ale noastre au misiuni dificile. Anca Todoni va juca cu favorita 6, elvețianca Jil Teichmann, în timp ce ieșeanca Andreea Prisăcariu o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek, în ultimul meci de la Terenul Central, nu înainte de ora 19.00.

La dublu, primele două perechi favorite au în componență jucătoare din România.

Dublul favorit 2 format din Oana Gavrilă (România) și Olivia Tjandramulia (Australia) va întâlni, miercuri, perechea Danka Kovinic (Muntenegru) / Laura Pigossi (Brazilia), iar Monica Niculescu și Irina Bara, principale favorite, vor juca joi, în sferturi, cu un alt cuplu român – Ilinca Amariei / Anca Todoni.

Rezultatele complete de marți, 18 iulie:

Ana Bogdan (România, Nr. 2) – Barbora Palicova (Cehia) 2-6, 7-5, 6-1

Reka Luca Jani (Ungaria) – Polona Hercog (Slovenia) 6-4, 7-5

Elsa Jacquemot (Franța) – Irina Bara (România) 1-6, 7-6 (2), 6-3

Citeste si:  Talisca a fost operat

Irina Begu (România, Nr. 1) – Chloe Paquet (Franța) 7-6 (4), 6-1

Conny Perrin (Elveția, Lucky Loser) – Gabriela Ruse (România) 6-4, 6-1

Laura Pigossi (Brazilia, 7) – Miriam Bulgaru (România) 5-7, 6-0, 6-1

Veronika Erjavec (Slovenia, Q) – Panna Udvardy (Ungaria, 3) 7-5, 7-6 (4)

Petra Marcinko (Croația) – Ipek Oz (Turcia, Q) 7-6 (4), 3-6, 6-0

Raluka Șerban (Cipru) – Ekaterina Yashina (Q) 6-1, 6-1

Darya Astakhova – Elvina Kalieva (SUA) 4-6, 7-6 (6), 6-3

Programul zilei de miercuri, 19 iulie:

Terenul Central – De la ora 13.00
Raluka Șerban (Cipru) – [4] Danka Kovinic (Muntenegru)
[7] Laura Pigossi (Brazilia) – Elsa Jacquemot (Franța)
Nu înainte de 17.30

[WC] Anca Todoni (România) – [6] Jil Teichmann (Elveția)
Nu înainte de 19.00

[WC] Andreea Prisăcariu (România) – [8] Tamara Zidansek (Slovenia)

Terenul 5 – De la ora 14.00

Veronika Erjavec (Slovenia) / Dalila Jakupovic (Slovenia) – Jessy Rompies (Indonezia) / Ekaterina Yashina

Danka Kovinic (Muntenegru) / Laura Pigossi (Brazilia) – [2] Oana Gavrilă (România) / Olivia Tjandramulia (Australia)
Nu înainte de 18.00

[5] Simona Waltert (Elveția) – Petra Marcinko (Croația)