Ana Bogdan şi Kristina Mladenovic, calificate în sferturile probei de dublu la WTA Varşovia

roland garros

Perechea româno-franceză Ana Bogdan/Kristina Mladenovic s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Varşovia (WTA 250), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, după ce a învins cuplul Anna Bondar (Ungaria)/Kimberley Zimmermann (Belgia) cu 6-7 (2), 6-3, 11-9.

Bogdan şi Mladenovic s-au impus după o oră şi 46 de minute în faţa principalelor favorite. În primul set s-a mers cap la cap până în tiebreak, în ciuda celor şase mingi de break ratate de Bogdan şi Mladenovic. Bondar şi Zimmermann au reuşit să se impună în tiebreak cu 7-2. În actul secund, Bogdan şi partenera sa au câştigat cu 6-3, după ce au luat ultimele trei ghemuri.

În super tiebreak, Bogdan şi Mladenovic au condus cu 5-0, 7-3 şi 8-4, au fost egalate, 8-8, însă au reuşit să se impună cu 11-9.

Într-un meci din sferturi, româncele Alexandra Cadanţu-Ignatik/Gabriela Lee au fost învinse de cuplul Ana Danilina (Kazahstan)/Anna-Lena Friedsam (Germania) cu 6-2, 6-3, în 63 de minute.

Prezenţa în sferturile de finală la dublu oferă perechilor 2.350 de dolari şi 60 de puncte WTA.