Învingător al lui Denis Shapovalov în cinci seturi, Rafael Nadal ajunge în semifinalele Australian Open

rafael nadal

După ce a condus două seturi la zero împotriva lui Denis Shapovalov, Rafael Nadal, cu o problemă la stomac, a fost târât într-un al cincilea set din care a ieșit învingător, câștigând cu 6-3, 6-4, 4-6, 6-3, 6-3. după 4h8 de joc.

La un an după ce a fost eliminat în sferturile de finală de la Australian Open de Stefanos Tsitsipas după ce a condus două seturi la zero, Rafael Nadal a văzut reapărând fantomele trecutului. În timp ce a fost perfect pe teren împotriva lui Denis Shapovalov, locul 14 în lume, după ce a câștigat primele două seturi cu 6-3, 6-4, maiorcanul (35 de ani, 5 ATP) l-a văzut pe canadian revenind la egalitate.

Suferind de dureri de stomac încă de la începutul setului al patrulea, stânjenit în mișcări și în serviciu, Nadal, bine ajutat de inconstanța adversarului, a reușit însă să se descurce câștigând setul al cincilea cu 6-3.

Spaniolul va juca a șaptea semifinală la Melbourne împotriva câștigătorului meciului dintre Matteo Berrettini și Gaël Monfils.