Super Cupa Europei: Liverpool – Chelsea 1-1 ( 2-2 ) 5-4 dupa lov. 11 m

Istanbul 14 August 2019 – Super Cupa Europei Stadion Besiktas Park – 53660 spectatori –

Liverpool – Chelsea 1-1 ( 2-2 ) 5-4 dupa lov. 11 m

Pentru prima oara un meci la acest nivel arbitrat de o femeie Stephanie Frappart – Franta

Fluierul de start al meciului a fost precedat de un spectacol grandios pus in scena de gazdele finalei

Min. 05 . Mane reluare pe spate mingea atinge mana lui Christiansen – dar arbitrul face semn ca meciul sa continue ! Min. 16 .Salah avanseaza pe partea dreapta scapa singur cu portarul suteaza pe jos dar Kepa apara spectaculos aratand de ce este cel mai scump portar al momentului !

Min. 22 .Bara Chelsea – Pedro intra in careu pe partea stanga sut pe sus – doar transversala il salveaza pe Adrian . Min. 24 Giroud incearca o finalizare de mare efect – foarfeca pe spate din careu dar mingea iese in aut . Min 37 Chelsea deschide scorul- Giroud primeste o pasa de la Pulisici printre fundasii centrali ai Cormoranilor intra in careu sut cu latul in stanga lui Adrian . Min. 40 gol anulat lui Chelsea – Pulisici demarcat pe partea stanga primeste o pasa de la Emerson dribleaza doi adversari suteaza in plasa portii lui Adrian – arbitrul anuleaza golul – la primirea pasei se afla in off- side !

Repriza a doua – Liverpool egaleaza – Firmino demarcat in careu paseaza pentru Sane – Kepa incearca sa intervina dar Sane reuseste sa introduca mingea in poarta . Min 51 Mane scapa pa partea stanga ajunge in careul de 16 m paseaza lui Henderson – sut deviat dar Kepa scoate cu sansa !

Min. 75 bara Liverpool – Salah suteaza la coltul drept Kepa respinge senzational – faza continua van Dijk suteaza sptre coltul dreapta jos – Kepa boxeaza in bara !! Min.84 gol anulat lui Chelsea – Maunt suteaza in cross la coltul lung dar se afla in off – side ! Min. 90 +3

Finalul celor 90 de minute Min 95 Liverpool face 2-1 – Mane sut sub transversala dupa o pasa a lui Firmino Min. 99 Adrian respinge din picioarele lui Abraham – se consulta si VAR -ul in cele din urma se dicteaza 11m Min. 101 Jorgino marcheaza cu calm de la punctul de 11m. Scorul devine 2-2 .

Min. 104 Abraham deviaza din coltul careului de 06 m dar mingea trece razant cu bara din dreapta a portii Cormoranilor ! – Se incheie si cele doua reprize de prelungiri – urmeaza loviturile de la 11 m .

Pentru Liverpool transforma – Firmino , Fabino , Origi , Trent , Salah

Pentru Chelsea transforma – Jorgino , Barkley , Mount , Emerson si rateaza Abraham .

Liverpool cucereste a patra Super Cupa a Europei din existenta clubului . Cupa si medaliile sunt inmanate de presedintele UEFA Alexander Ceferin .

Liverpool – Adrian – Gomez , Matip , Van Dijk , Robertson ( 91 Trent ) – Milner ( 64 Wijnaldum ) , Fabino , Henderson , Chamberlein 46 Firmino ) – Salah , Mane , ( 103 Origi ) Antrenor Jurgen Klop

Chelsea – Kepa – Azpilicueta , Zouma , Christiansen , Emerson ( 84 Tomori ) – Jorginho , Kante , Kovacic ( 101 Barkley ) Pulisici ( 74 Mount ) – Giroud ( 74 Abraham ) , Rodriguez Antrenor Frank Lampard

Brigada de arbitri – La centru Stephanie Frappart – asistenti -Manuela Nicolossi Franta – Michelle O Neil – Irlanda Nord – Super vizor – Cuneyt Cakir – Turcia