Sorana Cîrstea se califică în optimile de la Australian Open

Singura jucătoare română rămasă pe tabloul de la Australian Open, Sorana Cîrstea, a reușit să se califice în optimile turneului.

Meciul contra americancei Alison Riske a durat o oră și 33 de minute  , Sorana reușind un prim set agresiv nelăsându-i nicio șansă adversarei, scor 6-2. În setul secund a început bine Alison Riske, după un break a condus cu 3-1 dar Sorana Cîrstea reușește să preia conducerea, trei game-uri câștigate consecutiv. Setul secund ajunge în tie-break după un break și re-break pe final, unde Sorana Cîrstea câștigă cu 7-2, scor final 6-2 7-6.

În optimile Australian Open, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câștigătoarea întâlnirii Sevastova-Muguruza, spaniola fiind favorita numărul 7 a turneului.