Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de la WTA Brisbane

Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a început cu dreptul sezonul 2018, printr-o victorie cu 7-6 (3), 6-1 în faţa americancei Jennifer Brady, luni, în runda inaugurală a turneului WTA de la Brisbane (Australia), dotat cu premii totale de 894.700 dolari.

După un prim set echilibrat, care a durat o oră şi 4 minute şi pe care Sorana şi l-a adjudecat în tiebreak, cu 7-6 (3), românca a dominat clar actul secund, câştigat cu 6-1, obţinând victoria după o oră şi 32 de minute.

A fost prima confruntare dintre Cîrstea (27 ani, 37 WTA) şi Brady (22 ani, 65 WTA), jucătoare venită din calificări.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 12.477 dolari şi 55 de puncte. În optimi, Cîrstea o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul şapte, care a dispus cu 6-1, 6-3 de australianca Samantha Stosur.

Sorana are 2-0 în meciurile directe cu baltica (27 ani, 16 WTA), pe care a învins-o în 2013, în sferturi, la Pattaya (Thailanda), cu 6-3, 6-0, şi în 2017, la Miami, în turul al doilea, cu 7-6 (4), 3-6, 6-3. (agerpres.ro)