Simona Halep se califică în turul secund la Mutua Madrid

simona halep

Simona Halep, favorita 3 a turneului WTA Mutua Madrid, turneu desfășurat pe zgură având premii în valoare de 2.549.105 euro, a reușit calificarea la în turul secund după un meci nu prea ușor.

Dacă primul set a fost scurt,6-0, setul secund a dus la revenirea spanioalei Sara Sorribes Tormo, care după 5-2 pentru Simona a reușit egalarea la 5-5. Halep a avut trei game-uri de meci, cel de la 6-5 fiind câștigător, după 7-5.

Simona Halep a avut și căderi nervoase cu rachete lovite de pământ, dar în cele din urmă și-a revenit.

Pentru accederea în turul secund, Halep va primi un cec de 20.000 de euro şi 65 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi poloneza Magda Linette sau chinezoaica Saisai Zheng.

”Nu am fost foarte concentrată în setul secund, nu am un obiectiv foarte cert, mă concentrez pentru fiecare meci” a comentat Simona Halep care a avut 23 de erori neforțate, un lucru neobișnuit pentru statisticile sale.