Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, joi, după ce a învins-o pe belgianca Kirsten Flipkens cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci solicitant.

Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria într-o oră şi 23 de minute, după ce a fost nevoită să revină de la un pasiv de trei ghemuri în fiecare set.

Halep a câştigat toate cele şase meciuri directe cu Flipkens, precedentul la US Open în 2016, cu 6-0, 6-2, în primul tur. Una dintre victorii s-a înregistrat pe iarbă, în 2013, în finala de la ‘s-Hertogenbosch, cu 6-4, 6-2.

Simona Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a bifat astfel a noua sa victorie consecutivă în Grand Slam-ul londonez.

Halep a reuşit un as şi a comis 4 duble greşeli, iar Flipkens a încheiat cu 2 duble greşeli. Belgianca a avut mai multe mingi câştigătoare (24-20), dar şi mai multe erori neforţate (21-17).

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 120.000 de lire sterline, iar în turul al treilea o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech, care a trecut cu 6-4, 6-4 de slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

Halep a câştigat ambele partide directe cu Frech (24 ani, 92 WTA), în 2020, în sferturi la Praga, cu 6-2, 6-0, şi anul acesta, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3. agerpres.ro