Romania – Spania 1-2 ( 0-1 ) – Preliminariile Euro 2020

05 Septembrie 2019 – Stadion – Arena Nationala – 48 600 spectatori

Toate biletele scoase la vanzare au fost vandute ! La acest meci Sergio Ramos a egalat – cu 167 de prezente in tricoul Spaniei ) – recordul detinut de Iker Casillas .

Meciul a inceput cu cateva minute de interziere din cauza fanilor care au aruncat peterde pe teren ! Sa tinut un minut de reculegere in memoria fetitei lui Luis Enrique care a pierdut lupta cu cancerul la varsta de noua ani !

Inceput foarte slab pentru echipa Romaniei , Marin paseaza la adversar , Tatarusanu scoate din reflex sutul lui Paco !  Peste cateva minute Tatarusanu intervine din nou salvator la ocazia de gol al lui Paco Alcacer.  Spania incepe fulminant meciul contra Romaniei ! Min. 11 ingerul pazitor Tatarusanu respinge peste transversala reluarea cu capul al lui Sergio Ramos ! Min. 13 Navas centreaza de pe partea stanga Jordi Alba reia din voleu dar Tatarusanu respinge incredibil ! Min. 27 Deac il calca pe Ceballos in careul de 16 m – arbitrul dicteaza promt 11m .

Min. 29 Ramos marcheaza cu calm de la punctul cu var – 1-0 petru Spania – A fost al 10 penalty ( din 12 ) transformat de Ramos pentru Spania ! Min. 38 Spania – faza de manual – Moreno reia din prima din careu , dar Tatarusanu este din nou ingerul salvator !

Repriza a doua – Min. 47 Alba pacaleste off-side-ul – il pacaleste si pe Deac , centreaza de pe partea stanga – Alcacer liber inscrie din centrul careului . Min. 59 aduce golul Romaniei – Benzar centreaza de pe partea dreapta – Puscas recentraza cu capul in careu – Andone inscrie tot cu capul ! Min. 79 Llorente il faulteaza pe Puscas in apropierea careului de 16m in postura de ultim aparator – cartonas rosu si eliminare

Min. 83 – Hagi din lovitura libera trimite mingea in zid . Min. 90 +1 Hagi executa o noua lovitura libera pentru Puscas – dar sutul acestuia nu pericliteaza poarta aparata de Kepa . Min 90 +3 La interval de cateva secunde- din centrarea lui Hagi – Puscas apoi Grigore rateaza doua ocazii monumentale !

Meciul se incheie cu victoria Spaniei – pentru Romania urmeaza meciul cu Malta in tentativa de a ajunge la final pe unul din cele doua locuri calificabile direct la EURO 2020 .

Distributia celor doua echipe

Romania – Tatarusanu – Benzar , Nedelcearu , Chiriches , Grigore , Tosca – – Stanciu ( 63 Hagi jr. ) , Marin , Deac ( 71 Maxim ) – Puscas , Keseru ( 56 Andone ) Antrenor Cosmin Contra

Spania – Kepa – Navas ,Ramos , Llorente , Alba – Busquets , Saul , Ceballos ( 76 Sarabia ) , Fabian – Rodrigo ( 71 Oyarzabal ) , Alcacer ( 84 Hermoso ) Antrenor – Robert Moreno

Brigada de arbitri – La centru Deniz Aytekin – asistenti – Eduard Beitinger , Rafael Foltyn – toti Germania

Foto si cronica: Sorin Dan Cîrstea