Preliminarii Euro 2020: Romania – Norvegia 1-1 ( 0-0 )

15 Octombrie 2019 - Stadion Arena Nationala 2019  - 29 876 spectatori

In urma deciziei UEFA de a inchide portile stadionului din cauza materialelor pirotehnice si a scandarilor xenofobe a unei parti a suporterilor romani in meciurile precedente – UEFA a acceptat totusi cererea FRF de a fi prezenti pe stadion in mod organizat copii sub 14 ani ! Cu aceasta ocazie sa batut recordul mondial – ca prezenta numerica – a copiiilor pe un stadion la un meci de fotbal !

Inaintea startului partidei, imnul ROMANIEI rasuna din piepturile celor aproape 30000 de copii . Mesajul Tricolorilor pentru copii – Pentru dragostea voastra curata nu ne vom opri din lupta niciodata!

Desfasurarea meciului – – – Min. 06 Benzar suteaza din afara careului de 16 m – dar mingea ocoleste spatiul portii . – Min. 13 prima ocazie Norvegia – Odegaard sut puternic pe spatiul portii dar Tatarusanu intervine senzational ! – Min. Mitrita cursa individuala execelenta dar sutul sau nu ” prinde ” spatiul portii . – Min. 16 Sut Stanciu insa Jarstein retine cu siguranta . – Min. 33 Puscas faultat !? in careu de Havland – arbitrul lasa insa jocul sa ” curga ” mai departe ! – Min. 45 – Cea mai mare si clara ocazie a Romaniei – Mitrita actiune individuala de manual – dar sutul sau este respins in extremis de – catre portarul norvegian ! – In prima repriza Romania a avut 113 pase reusite in timp ce Norvegia a avut 274 de pase reusite !!! – Repriza a doua – -Min. 51 – 11m pentru Romania – Dupa un sprint al lui Mitrita mingea ajunge la Bancu care este faultat in careu de catre Berge Puscas executa slab si rateaza – Contra sa intors cu spatele in timpul executarii loviturii de la 11m !. – Min. 62 gol Romania – 1-0 . Mitrita cu un sut plasat de la 16 m. trimite mingea in plasa portii Norvegiei – . – Min. 64 Stanciu face o cursa lunga suteaza de la distanta dar mingea nu ” prinde ” poarta ! Min. 77 Deac gasit bine la marginea careului de 16 m. intarzie mult pasa si este blocat in cele din urma . – Min. 90 + 2 Sorloth atacantul introdus la pauza inscrie cu capul dintre fundasii centrali romani total absenti la aceasta faza ! – Ultimele minute de prelungiri aduc doua ocazii de gol pentru Romania -dar odata Andone trimite cu capul in transversala iar a doua oara trage afara din interiorul careului de sase metri !! – Fluier final cu Romania pierzand printre degete doua puncte imense in ecuatia calificarii – ramane varianta victoriei cu Suedia pentru a fi sigura de calificarea directa la EURO 2020!

Romania – Tatarusanu , Benzar , Rus , Nedelcearu , Bancu – Anton ( 84 Bordeianu ) , Marin , Deac , Mitrita ( 78 Nistor ) , – Stanciu , Puscas ( 63 Andone ) Antrenor – Cosmin Contra

Norvegia – Jarstein – Elabdellaoui , Hovland , Ajer , Allesam – Johanssen , ( 46 Sorloth ) , Berge , Henrikssen , ( 81 Norman ) , Selnaes ( 67 Johnsen ) King , Odegaard Antrenor – Lars Lagerbeck

Brigada de arbitri – – La centru – B. Madden – asistenti – D. Roome , S. Carr toti – Scotia

Foto și cronica: Sorin Dan Cârstea