Peter Sagan a câștigat cursa Paris-Roubaix

peter sagan

Ciclistul slovac Peter Sagan (Bora), campion mondial, a câştigat duminică ediţia cu numărul 116 a cursei Paris-Roubaix, pe vreme însorită, dar în condiţii de praf şi nămol, locul doi revenind campionului Elveţiei, Silvan Dillier, colegul de evadare al învingătorului.

Peter Sagan a parcurs cei 257 km în 5 h 54 min 06/100, Silvan Dillier sosind cu acelaşi timp. Sagan este primul campion mondial care se impune la Roubaix după francezul Bernard Hinault în 1981.

Un grav accident a avut loc în prima parte a cursei, când belgianul Michael Goolaerts (Véranda’s Willems) a fost găsit fără cunoştinţă după ce a suferit o căzătură pe sectorul pavat din Viesly. Reanimat într-o primă fază de serviciul medical al cursei, ciclistul de 23 de ani a fost dus cu elicopterul la spitalul din oraşul Lille.

Ocupantul locului 2, Dillier, 27 de ani, a obţinut un rezultat formidabil, la doar a doua sa participare în această cursă. Olandezul Niki Terpstra (Quick-Step) a încheiat al treilea, iar locul 4 i-a revenit belgianului Van Avermaet.

Slovacul, care are 28 de ani, a câştigat al doilea său „monument”, la doi ani după Turul Flandrei.

Campion mondial de trei ori începând din 2015, Sagan a câştigat în urmă cu două săptămâni cursa Gent-Wevelgem. El a semnat la Roubaix al treilea său succes din acest an.