Moto: Francezul Fabio Quartararo a câştigat cursa regină a Marelui Premiu al Italiei

Fabio Quartararo

Pilotul francez Fabio Quartararo (Yamaha) a câştigat cursa de la clasa MotoGP a Marelui Premiu al Italiei la motociclism viteză, a şasea etapă a Campionatului mondial, disputată duminică pe circuitul Mugello, transmite EFE.

Quartararo a trecut primul linia de sosire cu timpul de 41min16sec344/1000, fiind urmat de portughezul Miguel Oliveira (KTM) la 2sec592/1000 şi de spaniolul Joan Mir (Suzuki) la trei secunde. Spaniolul Marc Marquez (Honda), sextuplu campion mondial, a căzut în prima parte a cursei.

Cursa a fost umbrită de decesul pilotului elveţian Jason Dupasquier, de la Moto3, căruia Quartararo i-a dedicat victoria sa.

În clasamentul piloţilor, Quartararo conduce cu 105 puncte, urmat de francezul Johann Zarco (Ducati) 81, italianul Fracesco Bagnaia (Ducati) 79, australianul Jack Miller (Ducati) 64, etc.