Manchester City a castigat derby-ul cu United

mai_mancity

Stiri si pariuri Premier League: Manchester City s-a impus cu 2-1 pe terenul rivalilor de la United in cadrul etapei a 32-a, dar inca e la mare distanta de locul 1

Luni seara de la ora 22:00 a avut loc derby-ul orasului Manchester in cadrul etapei a 32-a din Premier League. A fost insa un meci fara o miza prea importanta deoarece Manchester United avea 15 puncte avans fata de rivala sa inaintea acestui meci. Prima repriza a fost una echilibrata si fara gol pe tabela. Dupa pauza primii care au inscris au fost „cetatenii”, gol marcat de James Milner in minutul 52. Doar sapte minute au condus pentru ca in minutul 59 fundasul Vincent Kompany si-a introdus mingea in propria poarta. Pana la urma Manchester City a mai reusit sa inscrie o data pe final, in minutul 78 prin Sergio Aguero, castigand astfel meciul cu 2-1. Cele doua au ramas pe primele doua locuri, iar avansul celor de la United a scazut la 12 puncte. La sfarsitul acestei saptamani Manchester United va juca in campionat in deplasare la Stoke City, iar Manchester City merge pe Stamford Bridge pentru semifinala cu Chelsea din Cupa Angliei.

Surpriza etapei a 32-a a avut loc pe stadionul Anfield Road, unde Liverpool a reusit doar o remiza alba cu West Ham United. Meciul a fost dominat categoric de „cormorani” care au avut mai multe ocazii importante. In urma acestui rezultat, Liverpool a ramas pe locul 7, iar West Ham United este pe locul 12. In urmatoarea etapa amandoua vor juca in deplasare: Liverpool la Reading, iar West Ham la Southampton.