Liverpool a pierdut acasa cu Southampton

liverpool v everton preview

Lider in Anglia dupa patru etape, Liverpool a fost invinsa surprinzator pe teren propriu cu 1-0 de Southampton in etapa a cincea din Premier League

Sambata, Liverpool a primit pe Anfield Road vizita celor de la Southampton in cadrul rundei a 5-a din Premier League. La bet365, site-ul cu cel mai bun comentariu live de fotbal, Liverpool era favorita la victorie. In prima repriza a controlat meciul, avand o posesie de 56% si cateva ocazii importante. Nici una dintre echipe nu a reusit insa sa marcheze si astfel la pauza scorul a fost 0-0. Dupa pauza tot „cormoranii” au avut posesia mai buna, insa oaspetii au avut ocazii de gol mai multe. Astfel in minutul 53 scorul a fost deschis de Southampton prin Dejan Lovren. Din acest moment antrenorul gazdelor a mutat ofensiv, dar fara efect pe tabela de marcaj. In repriza secunda Liverpool a avut doar un singur sut pe poarta. Southampton a mai avut cateva ocazii pana la final, dar nu a mai marcat si scorul a ramas 1-0 pentru ea. In urma acestei victorii, aceasta va avansa cateva locuri in clasament, in timp ce Liverpool va ceda prima pozitie. Saptamana viitoare cele doua vor evolua in Cupa Ligii Angliei. „Cormoranii” vor juca in deplasare la campioana Manchester United, iar Southampton primeste vizita celor de la Bristol City.

Potrivit altor stiri si pariuri Premier League din aceasta etapa, romanul Razvan Rat a jucat pentru prima data ca titular pentru West Ham United. Nu a fost insa un meci prea bun deoarece a facut mai multe greseli, iar pe final a fost depasit usor la golul de 3-2 marcat de Lukaku pentru Everton. In urma acestei infrangeri, echipa la care evolueaza fundasul roman va cobora cateva locuri in clasament.