Kenyanul Eliud Kipchoge a câştigat maratonul de la Tokyo

kipchoge

Atletul kenyan Eluid Kipchoge, dublu campion olimpic, a câştigat duminică ediţia 2022 a maratonului de la Tokyo, după ce a alergat distanţa clasică de 42,195 km în 2h02min40sec, dar nu a reuşit să-şi bată recordul mondial de 2h01min39sec stabilit la Berlin în 2018, transmite AFP.

Kipchoge, 37 ani, a fost urmat în clasament de compatriotul său Amos Kipruto (2h03min13sec) şi de etiopianul Tamirat Tola (2h04min14sec).

Cursa feminină de la Tokyo a fost câştigată de kenyanca Brigid Kosgei, 28 ani, deţinătoarea recordului mondial feminin, cu timpul de 2h16min02sec. Vicecampioana olimpică de la Tokyo a fost urmată în clasament de etiopiencele Ashete Bekere (2h17min58sec) respectiv Gotytom Gebreslase (2h18min18sec).

Tokyo face parte din circuitul celor şase maratoane majore, alături de New York, Berlin, Chicago, Londra şi Boston. Kipchoge, care vrea să le câştige pe toate, s-a impus deja la Londra, Chicago, Berlin şi Tokyo.