Halep trece in turul secund la Toray Open

simona_halep_nurnberg

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep a luat primul tur al turneului WTA Tokyo, turneu dotat cu premii în valoare de 2.369.000 dolari. Halep a întâlnit-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, nr. 29 WTA, câştigând în trei seturi, 3-6 7-6 3-0 abandon. În primele seturi a pierdut primele game-uri, în setul secund reuşind o revenire spectaculoasă de la 3-5 egalând  dar pe propriul serviciu pierde game-ul, după o dublă greşeală. Acelaşi lucru îl face şi Pavs, reuşind cu o dublă greşeală să ducă setul in tie-break după ce are o primă minge de meci. În tie-break Halep reuşeşte să câştige după ce a condus cu 4-1 meciul prelungindu-se cu al treilea set. Ultimul set este mai uşor pentru Simona care ia break-ul şi ajunge la 3-0, moment la care rusoaica Pavlyuchenkova hotărăşte să se retragă, acuzând dureri. De mentionat nervozitatea rusoaicei care primeste punct de penalizare dupa ce aruncă o minge dincolo de tribune.

Meciul următor este contra nemţoaicei Petkovic.