Halep cucerește Montrealul!

Turneul de la Montreal, dotat cu premii în valoare de 2,714,413 dolari, a luat sfârșit cu victoria româncei Simona Halep, în fața americancei Madison Keys, cu scorul de 7-6 6-3.
În primul set Simona a început cu un break dar americanca a reușit re-break-ul iar la scorul de 2-2 Halep obține un nou break, dublă greșeală de serviciu pentru Keys. O dublă greșeală pe serviciu, pentru Halep, oferă un break pentru Keys, și scorul primului set ajunge 4-4. Primul set ajunge la tie-break iar Simona Halep duce scorul setului la 7-6.

Setul secund a fost simplu, Madison Keys s-a înecat la orice minge, erorile neforțate au fost mari iar setul și meciul s-a terminat tot cu greșeli neforțate pentru Madison Keys, 6-3. La capitolul statistici Madison Keys conduce detașat la erori neforțate, 45 față de cele 17 ale Simonei Halep.
Pentru câștigarea acestui turneu Simona Halep s-a ales cu un cec în valoare de 497,700 dolari și 900 de puncte WTA, de săptămâna viitoare urcând pe locul 3 WTA.