Finala Europa League va fi un derby Madrid-Bilbao

Ultimul act al competitiei Europa League, gazduit de National Arena din Bucuresti va fi 100% spaniol. Pe de-o parte Atletico Madrid, care a dispus de Valencia, pe cealalta Athletic Bilbao, care s-a impus asupra lui Sporting Lisabona.

Real Madrid isi ia adio de la Europa, Atletico nu. Clubul din Madrid s-a impus de doua ori asupra celor de la Valencia, victorii care le-au asigurat accesul in finala. Dupa scorul de 4-2 realizat pe teren propriu, trupa lui Cholo Simeone s-a impus si pe Mestalla cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost inscris de Lopez in minutul al 15-lea al reprizei secunde.

In finala care se va disputa pe 9 mai la Bucuresti, Atletico va da piept cu Athletic Bilbao, care a reusit sa se califice impunandu-se asupra celor de la Sporting Lisabona cu scorul de 3-1, golurile fiind inscrise de Suaseta (17′), Ibai Gomez (46′) si Llorente (88′). Golul portughezilor a fost inscris de Van Wolfswinkel in minutul 44’. Sporting Lisabona reusise sa se impuna in mansa-tur cu scorul de 2-1.

Finala din Bucuresti va fi una 100% spaniola.