Dallas zdrobește Minnesota cu un show Doncic și se alătură Bostonului în finala NBA

Dallas Mavericks ai lui Luka Doncic și Kyrie Irving (36 de puncte fiecare) au zdrobit Minnesota pe podea joi seară (124-103), a patra victorie din serie (4-1).

Ei îi elimină pe Timberwolves și se vor întâlni cu Boston în finala din 6 iunie.

„Am pierdut din cauza mea. Trebuie să mă descurc mai bine în meciul următor”, a avertizat Luka Doncic după înfrângerea Mavs-ului în Game 4 de marți seară (105-100), unde a înscris 28 de puncte, dar doar 7/21 la aruncări. Geniul sloven a făcut mai bine decât să-și țină promisiunea aseară la Minneapolis, zdrobindu-i singur pe Wolves în prima repriză (25 din cele 36 de puncte marcate înainte de pauză), pentru o victorie clară a lui Dallas (124-103) care deschide ușile spre finală.