Cristian contra Niculescu, în primul tur de dublu la Australian Open

Azi dimineață a avut loc tragerea la sorți pentru tabloul de dublu de la Grand Slam-ul de la Melbourne, unde sunt înscrise reprezentatele noastre, care, culmea, nu fac pereche între ele.

Două dintre ele, Jaqueline Cristian și Monica Niculescu (foto) sunt obligate să se înfrunte între ele, încă din primul tur. Cristian are ca și pereche pe germanca Tamara Korpatsch iar Niculescu o are ca parteneră pe elvețianca Viktorija Golubic.

Ana Bogdan va juca împreună cu germanca Tatjana Maria contra perechii australiene formată din Priscilla Hon și Olivia Gadecki. Gabriela Ruse împreună cu ucraineanca Marta Kostyuk vor avea ca adversare pe americanca Danielle Collins și englezoaica Heather Watson.

Citeste si:  Udinese l-a imprumutat pe Gelson Fernandes de la St.Etienne

Ultima noastră reprezentantă este Irina Begu, ea va face pereche cu americanca Shelby Rogers, împotriva favoritelor trei ale turneului, canadiana Gabriela Dabrovski și mexicana Giuliana Olmos.

Iată programul primului tur:

(1)Krejcikova/Siniakova v Eikeri/Harrison
L.Fruhvirtova/Riske-Amritraj v Dzalamidze/Panova
Kalashnikova/Parks v Paolini/Trevisan
(15)McNally/Stefani v (wc)Fourlis/Sharma

(12)Muhammad/Townsend v Podoroska/Sherif
Mihalikova/Sasnovich v X.Han/Marozava
(wc)Gadecki/Hon v Bogdan/Maria
(6)Krawczyk/Schuurs v (wc)Hule/Rodionova

(4)Hunter/Mertens v V.Kudermetova/Samsonova
Babos/Mladenovic v Bolsova/Udvardy
Cristian/Korpatsch v Golubic/Niculescu
(14)Rosolska/Routliffe v Bondar/Minnen

(9)Melichar-Martinez/Perez v Alexandrova/Heisen
Collins/Watson v Kostyuk/Ruse
Barnett/Nicholls v Kolodziejova/Vondrousova
(7)Haddad Maia/Zhang v Fernandez/Mattek-Sands

(5)L.Kichenok/Ostapenko v Pavlyuchenkova/Rybakina
Bronzetti/Cocciaretto v L.Chan/Guarachi
(wc)Bozovic/Cabrera v N.Kichenok/Zimmermann
(10)Aoyama/Shibahara v Linette/Xiy.Wang

(13)Flipkens/Siegemund v Potapova/Sizikova
Dolehide/Kalinskaya v Blinkova/Zhu
Bencic/Teichmann v Brengle/Marino
(3)Dabrowski/Olmos v Begu/Rogers

(8)Danilina/Mirza v Galfi/Pera
Hozumi/Zidansek v Kalinina/Van Uytvanck
Bucsa/Ninomiya v Kenin/Putintseva
(11)H.Chan/Yang v (wc)Cornet/Stosur

(16)Kato/Sutjiadi v Christian/Kovinic
Bouzkova/Osorio v Chang/Kulikov
(wc)Uchijima/Xin.Wang v (wc)Gibson/Tjandramulia
(2)Gauff/Pegula v Martincova/Vekic