Corinthians castiga Copa Libertadores in premiera

Dupa mansa tur incheiata la egalitate (1-1), brazilienii se impun cu 2-0 in retur si obtin trofeul pentru prima oara in istoria clubului. Dubla atacantului Emerson a fost decisiva

Stiri fotbal America de Sud: Brazilienii de la Corinthians au castigat Copa Libertadores 2012, echivalenta Ligii Campionilor din Europa, invingand-o pe Boca Juniors in etapa retur disputata la Sao Paolo. Meciul din tur din Argentina se terminase la 1-1.

Meciul a fost decis de o dubla a jucatorului Emerson Sheik, ambele goluri fiind inscrise in repriza secunda. Emerson a deschis scorul in minutul 53 dupa o pasa spectaculoasa cu calcaiul a lui Danilo. Golgheterul acestei editii a turneului (5 goluri) a majorat apoi scorul in minutul 72, dupa ce a furat mingea adversarilor si a facut un sprint de aproape 50 de metri.

Sheik s-a confirmat un atacant de mare valoare, in ciuda faptului ca este „snobat” se presa braziliana, care il considera un jucator fara tehnica. Acesta si-a incitat proprii coechipieri si suporterii si le-a creat dificultati adversarilor si mai ales lui Caruso, marcatorul sau, care nu a reusit sa-l opreasca pe atacand decat prin infractiuni la limita cartonasului rosu. Emerson a fost si protagonistul eliminarii echipei care a fost favorita competitiei pana inainte de semifinala, Santos (in care evolueaza Neymar si Ganso), fosta campioana en-titre.

Boca Juniors, antrenata de Julio Cesar Falcioni, care spera sa obtina cel de-al saptelea trofeu din acest turneu, nu a reusit sa fie amenintatoare in nici o ocazie si a trebuit sa se inchine pana la urma in fata adversarilor. Vedeta clubului, Roman Riquelme a fost aproape invizibila, iar la sfarsitul meciului a anuntat ca va pleca de la Boca Juniors.