AO: Gabriela Ruse se retrage din calificări. Celelalte trei românce și-au aflat adversarele

Cu o oră înaintea trgerii la sorți a meciurilor de calificare de la Australian Open, s-a anunțat retragerea jucătoarei românce Gabriela Ruse din tabloul de calificări. Încă nu se știe motivul, deși Gabriela nu părea accidentată după meciul cu Emma Răducanu.

Celelalte trei românce care au mai rămas și-au aflat adversarele din primul tur de calificare.

Astfel Irina Bara o va întâlni pe belarusa Yulia Hatouka, locul 212 WTA, Andreea Mitu va juca contra posesoarei de wildcard, australianca Talia Gibson, locul 236 WTA și Miriam Bulgaru va juca contra chinezoaicei Ye-Xin Ma, locul 219 WTA. tenisinfo.ro

Iată lista meciurilor:

D. Yastremska (1) v L. Boskovic
V. Grammatikopoulou v E. Kalieva
N. Stevanovic v M. Joint (WC)
T. Babos v D. Semenistaja (32)

R. Zarazua (2) v J. Fourlis
J. Niemeier v A. Tikhonova
C. Paquet v D. Aiava
A. Robbe v J. Teichmann (20)

K. Volynets (3) v S. Lamens
V. Savinykh v C. Zhao
S. Sierra v E. Jacquemot
S. Fung v J. Riera (25)

M. Bassols Ribera (4) v T. Wurth
S. Waltert v P. Marcinko
A. Zakharova v J. Kolodynska
A. Eala v R. Peterson (18)

E. Andreeva (5) v K. McPhee (WC)
P. Kudermetova v C. Martinez Cirez
M. Uchijima v E. Makarova
F. Ferro v R. Sramkova (21)

L. Pigossi (6) v N. Abduraimova
D. Salkova v J. Fett
K. Kanepi v S. Hunter

Citeste si:  Openul Australiei se va putea desfăşura cu tribunele pline
T. Prozorova v C. Naef (30)

A. Rodionova (7) v L. Jeanjean
S. Janicijevic v C. Monnet
I. Bara v Y. Hatouka
V. Erjavec v E. Lys (26)

E. Mandlik (8) v E. Seidel
M. Rouvroy v F. Jones
A. Hartono v P. Udvardy
S. Mendez (WC) v H. Baptiste (19)

E. Arango (9) v K. Sebov
A. Bolsova v Y. Bonaventure
Y. Yang v R. Marino
L. Tararudee v J. Ponchet (23)

B. Fruhvirtova (10) v P. Hule (WC)
T. Gibson (WC) v A. Mitu
Y. Miyazaki v M. Ercan (WC)
S. Wei v V. Hruncakova (28)

A. Bondar (11) v S. Hsieh
T. Lukas v I. Popovic (WC)
Y. Ma v M. Bulgaru
A. Korneeva v S. Vickery (31)

H. Dart (12) v N. Brancaccio
Y. Starodubtseva v M. Capurro Taborda
R. Serban v D. Papamichail
G. Knutson v A. Friedsam (17)

O. Danilovic (13) v I. Shymanovich
X. You v Z. Sonmez
N. Noha Akugue v S. Jang
L. Sun v H. Watson (27)

N. Parrizas Diaz (14) v M. Inglis (WC)
H. Tan v K. Zavatska
A. Li v T. Martincova
S. Kraus v D. Snigur (24)

L. Stefanini (15) v L. Pattinama Kerkhove
K. Kawa v L. Gjorcheska
A. Raina v J. Bouzas Maneiro
H. Sakatsume v S. Bejlek (22)

A. Sharma (16) v F. Jorge
D. Astakhova v M. Timofeeva
P. Hon v E. Jones (WC)
S. Lansere v D. Galfi (29)