Atlético Madrid întoarce scorul împotriva lui Leganés în La Liga, datorită lui Antoine Griezmann

Atlético Madrid, care a fost de nerecunoscut timp de o oră, a învins duminică Leganés cu 3-1. Antoine Griezmann, care a fost la un pas de a fi eliminat, a marcat golul al doilea pentru Colchoneros, care vor primi miercuri vizita lui LOSC în Liga Campionilor.

Atlético Madrid trebuie să îi mulțumească încă o dată lui Antoine Griezmann. Cu doar trei zile înainte de a găzdui LOSC în Liga Campionilor, Colchoneros s-au putut baza pe o bună prestație a fostului internațional francez (137 de selecții, 44 de goluri), care a fost unul dintre puținii jucători pe fază duminică, pentru a învinge Leganés (3-1). Fotbalistul de 33 de ani a marcat al patrulea său gol stagional și și-a apropiat echipa la patru puncte de Barcelona și Real Madrid.

Cu toate acestea, lucrurile nu arătau bine la pauză. Atlético a fost condusă încă din minutul 34, când Yvan Neyou a marcat primul său gol în La Liga cu o torpilă la stâlpul scurt. Echipa lui Diego Simeone a fost readusă în joc după o primă repriză marcată de o lipsă cumplită de intensitate și de calitate tehnică.

Repriza i-a revitalizat pe Los Colchoneros, care ar fi putut să reducă din diferență când Angel Correa nu a reușit să transforme o lovitură liberă a lui Griezmann (52), iar Samuel Lino nu a reușit să fructifice o centrare puternică (58). În cele din urmă, Alexander Sorloth, care până atunci nu reușise să înscrie, a fost cel care a egalat cu un stil Madjer drăguț, după un șut.