Wimbledon: Se cunosc semifinalistele

Ziua a noua a inceput furtunos, cu Kim Clijsters pe arena centrala si cu Venus Williams pe terenul 1. Insa cele doua mari jucatoare au suferit mult in meciurile cu Vera Zvonareva, respectiv Tsvetana Pironkova.

Bulgaroaica, a 82-a jucatoare a lumii, aflata la primul sfert de finala intr-un turneu de grand slam, a inceput excelent partida, cu un sec 6-2 in primul set in fata numarului 2 in lume, Venus Williams. Pe arena centrala, Kim conducea partida si castiga si ea primul set, 6-3.  Insa Zvonareva a revenit in setul 2 pentru a-l castiga 6-4. Dupa cateva minute se producea marea surpriza a acestui turneu cand bulgaroaica se impunea si in mansa secunda cu 6-3. Prima bulgaroaica intr-o semifinala de grand slam. A doua surpriza a zilei avea sa se petreaca peste aproximativ 20 de minute cand rusoaica, a 21-a jucatoare a lumii, castiga setul decisiv si implicit meciul. Vera Zvonareva s-a calificat in prima semifinala la Wimbledon, iar adversara din aceasta faza a competitiei va fi chiar bulgaroaica Pironkova.

Urmatoarele doua sferturi le-au adus fata in fata pe Serena Williams vs Na Li si Petra Kvitova vs Kaia Kanepi. Cele din urma au inceput primele si dupa un prim set echilibrat, cehoaica Kvitova isi pierdea serviciul in gameul 10 al meciului si totodata pierdea si setul, 4-6. Serena Williams si Na Li au oferit o prima parte echilibrata, fiecare reusind sa-si pastreze serva cu usurinta pana la 5-5 cand numarul 1 in lume a apasat acceleratia si a reusit breakul si apoi si-a concretizat avantajul serviciului pentru a castiga 7-5. In celalalt sfert, Kvitova si Kanepi mergeau cap la cap ajungand astfel in tie-break. 3 mingi de meci a ratat acolo jucatoarea estoniana, Petra Kvitova castigand pana la urma setul 10-8. Setul doi a fost ceva mai usor pentru Serena Williams care a reusit 2 breakuri pentru a servi la 5-2 pentru a castiga meciul. In partea cealalta lucrurile pareau decise cand Kanepi conducea deja 4-0. Insa atat Li, cat si Kvitova au reusit breakurile care le-au readus in joc. Pentru Li a fost de scurta durata, pentru ca si-a pierdut serva si implicit meciul, 5-7 3-6. Serena este la a 7-a semifinala la Wimbledon. Kanepi a servit pentru meci la 5-3, insa cehoaica a facut din nou breakul pentru a egala imediat dupa la 5. La 6-5 pentru Kanepi, pe serva cehoaicei, jucatoarea estoniana a ratat alte doua mingi de meci. Kvitova a egalat la 6 pentru a face imediat breakul si imediat castigand meciul, 8-6 in decisiv. Inainte de acest turneu, Kvitova nu castigase niciun meci pe iarba, iar acum se afla la prima semifinala intr-un turneu de grand slam. Adversara ii va fi numarul 1 mondial, Serena Williams.

Maine sunt programate sferturile masculine, unde in evidenta ies primii 4 favoriti, dar care vor avea meciuri interesante. Federer vs Berdych, Nadal vs Soderling, Djokovic vs Lu si Murray vs Tsonga.