Wimbledon S-au stabilit semifinalele masculine

In aceasta dupa-amiaza s-au jucat si sferturile masculine. La fel ca in competitia feminina, doua meciuri au fost programate pe arena centrala si doua pe terenul 1.

Simultan au inceput Federer vs Berdych si Djokovic vs Lu. Sarbul a inceput bine meciul si dupa doar 30 de minute a castigat primul set 6-3. Pe arena centrala se profila o mare surpriza cand Berdych reusea sa castige si el primul set, scor 6-4. Insa Federer reusea sa castige al doilea set, scor 6-3, iar lucrurile pareau sa reintre in normal. Djokovic continua jocul bun impotriva revelatiei Lu si castiga si al doilea set 6-2. Berdych a intrat decis in setul 3 si l-a executat pe elvetian, scor 6-1. Dincolo, Djokovic castiga si setul 3, din nou 6-2, si dupa mai putin de 2 ore se califica in semifinalele turneului englez. Berdych era la doar un set distanta de a realiza cea mai mare surpriza, eliminarea celui care a castigat Wimbledonul de 6 ori, Roger Federer. In setul 4, jucatorii si-au conservat serviciile, Federer avand 4 sanse de break in gameul 6, neconcretizate pentru ca in urmatorul game sa piarda serva. Nu s-a mai intamplat nimic si cehul a castigat dupa peste 2 ore si 30 de minute o victorie istorica, in 4 seturi, in fata celui mai titrat jucator din istorie. Berdych il va intalni pe Djokovic intr-o semifinala inedita, cei doi s-au mai intalnit de doua ori pana acum, iar de fiecare data invingator a fost sarbul.

Pe terenul 1, a intrat numarul 1 mondial, spaniolul Rafa Nadal care juca impotriva suedezului Robin Soderling, intr-o reeditare a finalei de la Roland Garros. Soderling a inceput excelent meciul, cu doua breakuri si dupa mai putin de 20 de minute conducea 5-0. Nadal a mai atenuat proportiile scorului, insa tot suedezul a castigat prima mansa, scor 6-3. Rafa si-a respectat insa pozitia si a reusit sa egaleze la seturi tot dupa un 6-3. Pe terenul central, se profila o noua surpriza, cand francezul Tsonga castiga primul set, la tie-break, impotriva sperantei britanice, Andy Murray. Nadal reusea sa castige si setul 3 la tiebreak in fata suedezului si era cu un pas in semifinale. Tot in tie-break au ajuns Murray si Tsonga in setul doi, dar de aceasta data, castigator a fost Murray. Setul 4 a fost extrem de facil pentru numarul 1 mondial, reusind sa se impuna 6-1. Tot scurte au fost si seturile 3 si 4 la ultimul sfert de finala, unde Murray se impunea 6-2 6-2. Nadal vs Murray va fi a doua semifinala din acest an de la Wimbledon, raportule intalnirilor directe fiind in favoarea spaniolului, 7-4.