Wimbledon: Marii favoriti in sferturi

Astazi au avut loc meciurile din optimi si in competitia masculina, dar si in cea feminina.

Favorit numarul 1 la castigarea turneului si castigator de 6 ori la Wimbledon, Roger Federer, a intrat decis in aceasta dupa-amiaza sa incheie rapid conturile in meciul cu Melzer, mai ales dupa seturile pierdute in primele doua meciuri. Federer a castigat lejer 6-3 6-2 6-3 in mai putin de 90 de minute. Federer il va intalni pe cehul Berdych in sferturi.

Tot extrem de lejer a castigat si liderul mondial Rafa Nadal, victorie in 3 seturi 6-4 6-2 6-2 in fata francezului Paul Henri Mathieu, dar spaniolul a stat ceva mai mult pe teren, aproximativ doua ore. Rafa il va intalni pe suedezul Robin Soderling, cel care a trecut dupa 5 seturi de un alt spaniol, David Ferrer

Un meci ceva mai greu a avut speranta britanicilor, scotianul Andy Murray, care a avut probleme in primul set, adversarul sau, americanul Querrey beneficiind de 3 mingi de break la 5-5 in primul set. Pana la urma Murray le-a salvat si a castigat tot in 3 seturi, 7-5 6-3 6-4. Scotianul il va intalni pe francezul Tsonga, care a trecut de un compatriot azi, Julien Benneteau dupa 4 seturi

Favoritul 3, Novak Djokovic, a avut un meci dificil impotriva unui fost castigator de la Wimbledon, australianul Lleyton Hewitt. Victorie grea dupa 4 seturi si aproape 3 ore, 7-5 6-4 3-6 6-4.

Marea surpriza si singura de altfel a reprezentat-o jucatorul din Taipei, Yen Hsun Lu, care l-a invins in 5 seturi pe finalistul de anul trecut, americanul Andy Roddick. 4-6 7-6 7-6 6-7 9-7 dupa 4 ore si 30 de minute.